الکسا اطلاعات ترافیک وب سایتها را چگونه جمع آوری می کند ؟

طراحی سایت و پیج رنک
طراحی سایت و پیج رنک
مارس 19, 2014
طراحی سایت دکتر هوشیار خیام
طراحی سایت دکتر هوشیار خیام
مارس 22, 2014
Show all

الکسا اطلاعات ترافیک وب سایتها را چگونه جمع آوری می کند ؟

یکی از وب سایتهایی که وب مسترها با آن زیاد سر و کار دارند و رتبه بندی این وب سایت معیاری بر اعتبار  وب سایتها محسوب می شود ، الکسا است .

همانطور که در مقالات قبل درباره الکسا صحبت کردیم هرچه رتبه شما در الکسا پایین تر باشد به این معنا است که وب سایت شما در وضعیت کاربری و تعداد بازدید بیشتری قرار دارد.

اما الکسا این اطلاعات را از کجا جمع آوری می کند ؟

داستانها و شایعات زیادی درباره نحوه جمع اوری این اطلاعات وجود دارد مانند اینکه نفوذگرانی از طرف الکسا دائما در حال پویش صفحات اینترنت هستند و به شکل مستمر این اطلاعات را در اختیار الکسا قرار می دهند و شایعات دیگر که هیچ یک صحیح نیست و الکسا از طریق تولبار خود که در آدرس وب سایت این شرکت قرار دارد (alexa.com) و اگر شما در مرورگر خود نصب کرده باشید می تواند از این طریق از وب سایت شما اطلاعات جمع آوری کند.

خب با این تعریف می توان نتیجه گرفت که آمار شرکت الکسا دقیق نیست . بله همین طور است ، این آمار به طوری که خود شرکت اذعان دارد دقت کافی را دارا نیست چرا که جامعه اماری الکسا به کاربرانی که از این تولبار استفاده می کنند محدود است .

برای مثال از سال ۲۰۰۶ تا  ۲۰۱۴ تعداد کاربران الکسا در آمریکا از ۳۸ درصد به ۱۷ درصد کاهش پیدا کردند و یکی از عوامل کاهش آن آنتی ویروسها بودند که عملکرد الکسا را محدود می کردند و یا تولبار الکسا را به عنوان ویروس و یا ورم شناسایی می کردند .

شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   13 راه که می توانید از سئو و بازاریابی برای مقابله با تاثیر کرونا ویروس استفاده کنید

اگر جامعه هدف کاربران یک  وب سایت افراد خاصی از اجتماع باشند که از تولبار الکسا استفاده نمی کنند وب مسترها هیچ گاه رتبه بندی الکسا را معیار قرار نمی دهند و به طور کلی در این موارد رتبه الکسا قابل استناد نیست .

وب مسترهای آشنا با سئو با این مفاهیم کاملا آشنا هستند که گاهی رتبه بندی گوگل شما در حال افزایش است و در حال رقابت  در صفحات اولیه گوگل هستید اما رتبه بندی الکسای شما در حال نشان دادن اشکال و کم شدن کاربر است .

برای روشن تر شدن موضوع می توانیم یک کلمه را در گوگل جستجو کنیم و رتبه های بالای این جستجو را  از نظر رتبه بندی الکسا با هم مقایسه کنیم و خواهیم دید که در بسیاری از موارد وب سایتهایی با الکسای نجومی در رتبه های بالای گوگل قرار دارند .

آیا رتبه الکسا در رتبه بندی گوگل تاثیر گذار است ؟

آنچه مسلم است این است که گوگل به هیچ عنوان از رتبه بندی شرکتهای دیگر استفاده نمی کند و به شکلی کاملا مشخص و جداگانه محاسبات خود را در ارتباط با رتبه بندی وب سایتها انجام می دهد اما در رتبه های بالای الکسا به نظر می رسد کار با دقت بیشتری انجام می پذیرد چرا که وب سایتهای با رنک بالای الکسا رنک خوبی هم در گوگل دارند اما برعکس آن صادق نیست (همانطور که در بالا اشاره کردیم )

با این جامعه آماری پرداخت مبالغ هنگفت به شرکت الکسا برای سرویس های مختلف پولی این شرکت کار بیهودی ای است که معمولا هیچ گاه از طرف وب مسترهای آگاه صورت نمی پذیرد.

شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   سئو چیست و چرا باید سئو یاد بگیریم؟ سئو یا SEO چگونه کار می کند؟

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.