گوگل آنالیتیکس - ابزارهای رایگان تحلیل گوگل
گوگل آنالیتیکس چگونه در سئو وب سایت به ما کمک می کند؟
مارس 27, 2020
سئو تکنیکال چیست
سئوتکنیکال چیست؟ و چه مواردی را در بر میگیرد؟
مارس 29, 2020
Show all

الگوریتم برت شاهکار هوش مصنوعی گوگل

الگوریتم برت شاهکار هوش مصنوعی

الگوریتم برت BERT طبق ادعای گوگل بزرگترین تغییرات در ۵ سال اخیر بوده است. آپدیتی که برای بهبود تفکیک کلمات کلیدی ایجاد شد. در حقیقت گوگل با این آپدیت می خواهد عبارت های جستجو شده توسط کاربران را راحت تر درک کند و جواب بهتری برای آن پیدا کند.

ساده تر بگوییم: گوگل در حال حاضر می داند شما چه چیزهایی جستجو می کنید حتی اگر از نظرقواعد نگارشی عبارت شما صحیح نباشد و یا معنی درستی نداشته باشد. الگوریتم برت برای سئوکارها و بازاریابان محتوا هم تغییری بنیادی محسوب می شود.

برای الگوریتم برت چکار باید کرد تا رتبه سایت بالاتر رود؟

این یک آپدیت بزرگ است. نیازی نیست کاری انجام دهید تا رتبه بهتری بگیرید. تنها چیزی که باید انجام دهید تولید محتوای با کیفیت برای مخاطبان است.

دنی سالیوان از گوگل

تولید محتوای باکیفیت برای مخاطبان چیزی است که گوگل از ۵ سال پیش برای رتبه گرفتن اعلام می کند. با این آپدیت جدید اهمیت تولید محتوا برای مخاطبان بسیار بیشتر شده است. یعنی عملا ارزش کلیدواژه ها کمتر شده است و گوگل دوست دارد شما به جای اینکه برای موتورهای جستجو محتوا تولید کنید برای خود کاربران محتوا تولید کنید.

اما چیزی که خیلی از متخصصین سئو فراموش می کنند این است که آپدیت BERT برای درک بهتر کلمات کلیدی جستجو شده توسط کاربران است. اما گوگل از کجا این عبارت ها را درک می کند؟ الگوریتم هوش مصنوعی گوگل این داده ها را از کجا پیدا می کند؟

الگوریتم ماشین لرنینگ همیشه باید داده ی ورودی داشته باشد. داده ی ورودی در این الگوریتم جدید گوگل محتوای خود سایت ها هستند. هر محتوایی که سایت ها تولید می کنند و کرولرهای گوگل آن را ایندکس می کنند در الگوریتم BERT استفاده می شود. پس اینکه دنی سالیوان می گوید لازم نیست کاری انجام دهید منظورش این است که اگر در جهت اهداف گوگل حرکت می کنید نیازی نیست کاری انجام دهید.

الگوریتم برت شاهکار گوگل
الگوریتم برت شاهکار گوگل

ماموریت گوگل چیست ؟

Google’s corporate mission is “to organize the world’s information and make it universally accessible and useful.”

مأموریت گوگل ساماندهی اطلاعات جهان و قابل دسترس و مفید ساختن آن، برای جهانیان است.

اگر در این جهت بخواهیم حرکت کنیم بایستی بدانیم مخاطب چه می خواهد و نه الگوریتم های گوگل، اگر محتوای باارزش و با کیفیت تولید کنیم همانطور که سالیوان گفت نیازی نیست نگران چیز دیگری باشیم.

۱٫ عبارت های محتوی اطلاعات در الگوریتم برت بیشتر موردتوجه واقع شده اند.

بیشتر چیزهایی که در گوگل جستجو می شود مربوط به ورودی قیف بازاریابی است. یعنی مردم سوال هایی می پرسند و جواب این سوالات در وب سایت های مختلفی که خدمات مشابه با آن ارائه می کنند وجود دارد.الگوریتم برت مهم ترین تاثیر را روی این عبارت ها گذاشته است. چون گوگل دوست دارد همیشه بهترین جواب را به کاربران بدهد.

شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   جدیدترین بروزرسانی گوگل می May 2020 - آنچه ما می دانیم

کوئری هایی که سوالی هستند و یا روش انجام کاری در آن ها پرسیده شده است نسبت به کوئری های Navigational و برندمحور بیشتر تحت تاثیر قرار گرفته اند. حتی کوئری های تراکنشی (مانند خرید ساعت، خرید لباس و …) کمتر تغییری داشته اند و عمده ی تاثیرات به همان سوالات برمی گردد. به زبان ساده تر وبلاگ سایت بیشترین تغییر را در این الگوریتم داشته است. در نتیجه چیزی که اهمیت دارد گنجاندن کلمات کلیدی Informational در داخل محتوای وبلاگ است.

تکرار کلیدواژه هیچ اهمیتی در این الگوریتم ندارد. چون گوگل تک تک جملات شما را می فهمد. پس نیازی نیست حتما و حتما از کلیدواژه ها با تکرار زیاد استفاده کنید. حتی اگر از کلیدواژه ای استفاده نکرده باشید هم ممکن است در آن رتبه بگیرید. چون گوگل می داند محتوای شما چه موضوعی دارد و به چه سوال هایی پاسخ می دهد.

۲٫ روی کلیدواژه های Long-Tail و سوالات تمرکز کنید.

اینکه از کلمات و اصطلاحات Long-Tail و سوالات استفاده کنیم چیز جدیدی نیست. حتی ۵ سال پیش هم استفاده از این کلیدواژه ها رایج بود. اما آپدیت برت اهمیت این کوئری ها را چند برابر کرد. حالا اهمیت چگالی کلیدواژه ها کمتر شده است. کافیست شما یک سوال مطرح کنید و به آن جواب دهید.

نکته ی دیگری که این آپدیت به ما نشان داد این است که طول محتوا عملا اهمیتی ندارد. تا قبل از این محتوای طولانی ۳۰۰۰ کلمه ای همیشه رتبه خوبی کسب می کرد. اما حالا گوگل دوست دارد شما مستقیم به سوالات کاربران جواب دهید و زیاد وقت کاربر را نگیرید. تکنیکی که بسیاری از سایت ها برای گرفتن ترافیک انجام می دهند نوشتن محتوای طولانی است. اما حالا این تکنیک جواب نمی دهد. اگر بخواهید وقت کاربر را بگیرید و الکی موضوع را کش بدهید گوگل این موضوع را درک می کند و رتبه ی شما پایین تر می آورد.

برای اینکه بتوانید استراتژی محتوای تان را متناسب با این آپدیت جلو ببرید باید دو کار مهم انجام دهید.

  • محتوایتان را حول سوالات و کوئری های سوالی بچینید.
  • به سوالات دقیق جواب دهید. از تمام جنبه ها به قضیه نگاه کنید و سعی کنید جوابی کامل و جامع به سوالات کاربران بدهید و آن ها را سردرگم نکنید.
شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   شش قدم تا تبدیل شدن به یک جستجوگر حرفه ای

مستقیم جواب بدهید. از کلمات بله یا خیر بیشتر استفاده کنید. اگر از Schema Markup استفاده می کنید گوگل این جواب ها را به صورت مستقیم به کاربر نشان می دهد و این نشانه ی خوبی است.

ما در اصطلاح به این دست سوالات Next Queries می گوییم. یعنی کوئری هایی که ممکن است در آینده برای کاربر پیش بیایند و شما در محتوایتان به آن ها پاسخ می دهید. پیشنهاد بهتر این است که به جای اینکه به تمام این سوالات در یک محتوا پاسخ دهید. دو یا سه محتوای مجزا بنویسید و عملیات لینک سازی داخلی را هم متناسب با آن انجام دهید. گوگل برای لینک های داخلی اهمیت ویژه ای قائل است.

۳٫ محتوای طولانی دیگر مثل سابق ارزشمند نیست.

آمارها نشان می دهند که بعد از آپدیت BERT محتوای طولانی یا به اصطلاح SkyScraper ها اهمیت شان را از دست داده اند. قبلا گفته می شد که محتوای طولانی همیشه بهتر است و رتبه ی خوبی می گیرد. مثلا اگر الان سرچ کنید How Does Sharing Economy Work محتوایی که رتبهِ ی اول را به خود اختصاص داده است تنها و تنها ۴۱۱ کلمه دارد. حالا چرا این محتوای کوتاه توانسته است رتبه ی خوبی بگیرد؟ چون بهترین و کامل ترین جواب را ارائه کرده است.

چیزی که باید در استراتژی محتوا به دقت پیاده سازی کنید جواب دادن کامل و واضح به سوالات است. به گونه ای که کاربر با خواندن متن جواب سوالش را به صورت کامل دریافت کند. البته به نوع کوئری هم بستگی دارد. وقتی شما سرچ می کنید همه چیز در مورد سئو مطمئنا مطلب طولانی تر بهتر است. گوگل هم این را تشخیص می دهد.

نمونه هایی برای درک بهتر عملکرد الگوریتم برت :

برای اینکه درک بهتری نسبت به الگوریتم برت پیدا کنید بگذارید دو جمله را که از نظر معنایی متفات بود اما گوگل نتایج یکسانی را برای آنها تا پیش از الگوریتم برت نمایش میداد با هم ببینیم :

  • راه های مهاجرت به آمریکا
  • راه های مهاجرت از آمریکا

نمونه ای دیگر از درک بهتر عبارت توسط الگوریتم برت گوگل

عبارت انگلیسی « ?how to catch a cow fishing » را در نظر بگیرید به معنی فارسی “چطور یک ماهی خاردار صید کنم؟”

کلمه « cow» در زبان انگلیسی هم به معنای گاو و هم به معنای نوعی ماهی بزرگ است که در سواحل اقیانوس اطلس صید می شود.

اگر قبل از راه اندازی الگوریتم برت این جمله را جستجو می کردید، همه نتایجی که گوگل به شما نشان می داد مرتبط با گاو و تصاویر گاو بودند. حتی با وجود کلمه « fishing » هم گوگل متوجه نمی شد که منظور از عبارت شیوه صید این نوع ماهی است.

شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   الگوریتم پنگوئن گوگل به زبان ساده

ولی به لطف الگوریتم برت گوگل، اگر الان این عبارت را جستجو کنید گوگل به خوبی متوجه خواهد شد و بیشتر نتایجی که نشان می دهد مرتبط با شیوه صید ماهی می باشد و صفحه تصاویر پر از عکس این ماهی می شود.

الگوریتم برت موجب شده است که گوگل بتواند مفهوم کلمه « fishing » را در جمله درک کند و با تمرکز بر روی مفهوم اصلی جمله نتایج را تغییر دهد. در واقع از این کلمه در جهت یافتن مفهوم اصلی جمله استفاده کرده است.

معنی های متفاوتی برای یک کلمه وجود دارد، معنی اصلی کلمه توسط کلمات پیرامون آن قابل درک است.

دان اندرسون
مثال  برای الگوریتم برت
مثال برای الگوریتم برت
مثالی دیگر برای الگوریتم برت
مثالی دیگر برای الگوریتم برت

این که الگوریتم برت چگونه به این توان دست یافته ، هنوز به طور کامل معلوم نیست. ، اما حرف از آن است که گوگل ساختار  NLP خود را از یک سال پیش به صورت کدباز در اختیار عموم قرار داده اما توانایی پردازش گوگل آن چنان است که گوگل را به یکی از معدود استفاده کنندگان از این الگوریتم بدل ساخته است.

آن چیز که کاملا برما معلوم گشته است این است که در آینده‌ای نه چندان دور الگوریتم برت از هر چند جستجو روی یکی از آنها تأثیر می‌گذارد. این عددی بسیار عظیم است و نشان از آن دارد که توان پردازشی بسیار قدرتمندی برای این الگوریتم در نظر گرفته شده است.

مقوله پردازش زبان طبیعی موضوعی است که تا به امروز به صورت عملی توسط هیچ ماشینی انجام نشده است. اما با رشد قدرت پردازش رایانه‌ها این بخش نیز به زودی شاهد تحولاتی چشمگیر خواهد بود.

البته گوگل تا اینجای کار با انتشار الگوریتم رنک برین RANKBRAIN ، تا حد زیادی زبان طبیعی را با زبان ماشینی جایگزین کرده، ولی الگوریتم برت میتواند به عنوان مکمل رنک برین، نتایج دقیق تر و مرتبط تری را در اختیار کاربر قرار دهد.

جمع بندی

آپدیت جدید گوگل موسوم به برت بیشتر روی محتوای باکیفیت و قدرتمند و متناسب با سوالات و دغدغه های کاربران می چرخد. اگر بتوانید به سوالاتی که در ذهن کاربر وجود دارد به طور کامل جواب بدهید گوگل ارزش محتوای شما را درک می کند و به آن رتبه ِ ی خوبی می دهد. پس سعی کنید از تمام جوانب به مسئله نگاه کنید و کاربر را راضی نگه دارید تا گوگل هم با شما رابطه بهتری داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.