الگوریتم فرد Fred چیست و گوگل با چه هدفی آن را بروزرسانی کرد؟

گوگل و بازنویسی توضیحات متا
گوگل برای جلوگیری از بازنویسی توضیحات متا پیشنهاداتی را ارائه داد
آوریل 8, 2020
گوگل دنس Google Dance
الگوریتم گوگل دنس چه محتوا هایی را تحت تاثیر قرار میدهد؟
آوریل 10, 2020
Show all

الگوریتم فرد Fred چیست و گوگل با چه هدفی آن را بروزرسانی کرد؟

گری الیس از گوگل به شوخی از این بروزرسانی به عنوان “فرد” Fred یاد کرد و نام آن همان شد. اما این الگوریتم برای افراد تحت تأثیر خنده دار نبود.

به نظر می رسد این بروزرسانی اصلی الگوریتم به طور عمده محتوای کم ارزش را هدف قرار می دهد.

در ۲۴ مارس ، الیس رسما بروزرسانی را تأیید کرد. اما گوگل از به اشتراک گذاشتن سایر مشخصات خودداری کرده است، گوگل هیچ توضیحی در مورد فردFRED نداد اما می توان در رهنمودهای کیفیت وب مستر گوگل به خصوصیات آن پی برد.

در ماه مارس سال ۲۰۱۷ میلادی، صاحبان وبسایت‌ها، وبمسترها و متخصصان بهینه‌سازی موتورهای جستجو دچار شوک بزرگی شدند؛ برخی از سایت‌ها در طول یک شب، با کاهش چشم‌گیر ترافیک مواجه شده بودند و این‌جا بود که همه با الگوریتم تازه گوگل موسوم به فرِد (Fred) آشنا شدند. الگوریتم گوگل فرد (google fred)، در واقع مجموعه‌ای اسرارآمیز از به روزرسانی‌های جستجوی گوگل است.

گری الیس از گوگل به شوخی از این بروزرسانی به عنوان "فرد" Fred یاد کرد و نام آن همان شد.
گری الیس از گوگل به شوخی از این بروزرسانی به عنوان “فرد” Fred یاد کرد و نام آن همان شد.

با آخرین بروز رسانی الگوریتم گوگل فرد Fred دیگر نمی توان به آسانی تشخیص داد که هدف اصلی این الگوریتم کدامیک از بخش های سئو سایت سایت است. بخش هایی از سئو که توسط این الگوریتم مورد بررسی قرار می گیرند عبارتند از لینکها، تبلیغات، تعداد تبلیغات، نحوه درج تبلیغات در وبلاگ های خصوصی و… اما به جرات می توان گفت که تشخیص میزان اهمیت هر کدام از این بخش ها در الگوریتم گوگل فرد Fred بسیار دشوار و حتی ناممکن است.

الگوریتم گوگل فرد با هدف مبارزه با تکنیک های سئو کلاه سیاه، توسط گوگل ارائه شد. الگوریتم گوگل فرد سایت هایی را که دارای تبلیغات زیاد یا محتوای بی ارزش یا بک لینک های بی کیفیت و نامعتبر هستند را مورد هدف قرار می دهد و آن ها را جریمه می کند. الگوریتم فرد (Fred ) تنها وب  سایت هایی را تحت تاثیر قرار می دهد که به دستورالعمل های گوگل کنسول توجه نکرده اند.

الگوریتم گوگل فرد همانند سایر الگوریتم های گوگل، وب سایت ها را تشویق به تولید محتوای با کیفیت می کند. بهترین راه برای اجتناب از جریمه گوگل فرد، تولید محتوای با کیفیت و معتبر در سایت است. طراحی سایت کاربرپسند بر پایه تولید محتوای خوب و قدرتمند می تواند باعث عدم جریمه شدن سایت توسط گوگل فرد شود. در کل، می توان گفت الگوریتم گوگل فرد بر روی محتوای خوب و باکیفیت تمرکز ویژه ای دارد و وب سایت هایی که دارای محتوای خوب و معتبر هستند را در رتبه بندی گوگل ارتقا می دهد و جایگاه بهتری را به آن ها می‌دهد.

شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   کنیبالیزیشن Cannibalization چگونه اتفاق می افتد؟ و آیا ابزاری برای تشخیص این مشکل وجود دارد؟
بروزرسانی الگوریتم گوگل به عنوان "فرد" Fred
بروزرسانی “فرد” Fred

چه سایت‌هایی از نظر الگوریتم گوگل فرد (google fred)، اسپم شناخته می شود؟

 • سایت‌هایی با تبلیغات بیش از حد
 • تولید محتوا در قالب بلاگ و صرفا جهت رتبه گرفتن در گوگل
 • سایت‌هایی که به تولید محتوا با تعداد زیاد لینک‌های تبلیغاتی و لینک های خارجی پرداخته‌اند.
 • سایت‌هایی با محتوای بسیار بی‌کیفیت در مقایسه با وب سایت های مشابه
 • استفاده از محتوای کوتاه و کم حجم
 • استفاده از لینک های تبلیغاتی فریبنده
 • تجربه کاربری نامناسب سایت
 • مشکلات نمایش سایت در تلفن همراه

ارتباط میان تبلیغات و الگوریتم گوگل Fred

اگر سایت شما به دلیل افزایش بیش از حد از لینک‌های خارجی تحت تاثیر الگوریتم گوگل فرد قرارگرفت، می‌توانید با حذف لینک‌ها تا حدودی مشکل را حل کنید. اما چنانچه سایت شما به‌دلیل محتوای بی‌کیفیت تحت تاثیر الگوریتم گوگل فرد Fred قرار گرفته است، به این سادگی‌ها قابل حل نیست.

سایت های فراوانی هستند که اعتبار بالایی از نظر کیفیت محتوا نزد مخاطبان خود دارند و تمام درآمدهای اینگونه سایت‌ها نیز از فروش لینک‌های تبلیغاتی صورت می‌گیرد و هیچ گونه مشکلی هم با الگوریتم گوگل فرد Fred پیدا نمی کنند. نتیجه ای که از این پاراگراف می توان گرفت این است که الگوریتم گوگل فرد Fred تنها بر اساس لینک‌های یک سایت در باره آن قضاوت نمی‌کند.

اگر سایتی توسط گوگل فرد Fred تحت تاثیر قرار گرفت نبایستی تنها به تعداد لینک‌های تبلیغاتی توجه کرد،  زیرا محل قرارگیری لینک‌ها نیز بسیار مهم می‌باشد. اگر در سایتی بعد از هر یک یا دو پاراگراف یک تبلیغ درج شود، به وضوح می‌توان این قضاوت را درباره آن داشت که محتوای سایت به امید کلیک کاربر بر روی این محتواها ایجاد شده است. زیرا مخاطب می خواهد مطلب یک صفحه از سایت را بصورت منسجم و به هم پیوسته بخواند.

شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   شش قدم تا تبدیل شدن به یک جستجوگر حرفه ای

اگر می خواهید در سایت تبلیغاتی قرار دهید. مکان مشخصی برای تبلیغات در نظر گرفته و تمام تبلیغات را در همان قسمت درج کنید. و از قرار دادن تبلیغات در میان متن بصورت متوالی به شدت پرهیز کنید.

سایت های وابسته به محتوا و الگوریتم گوگل فرد Fred

تعداد زیادی از سایت های محتوا محور در دنیا وابستگی شدیدی به تبلیغات داشته و اغلب این سایت ها هرگز تحت تاثیر الگوریتم گوگل فرد Fred قرارنگرفته و بعدا نیز درگیر آن نخواهند شد.

اگر سایت مشتریان شما محتوا محور است و تحت تاثیر الگوریتم گوگل فرد قرارگرفته است باید توجه کنید که تبلیغات تنها دلیل جریمه شدن سایت نمی‌باشد، بلکه گوگل از محتوای صفحات سایت مشتری شما چنین نتیجه گرفته است که سایت ارزشی برای مخاطب واقعی ندارد.

فرد FRED
فرد FRED آپدیت

تاثیر لینک ها بر الگوریتم گوگل فرد Fred

برخلاف تصور برخی افراد، گوگل فرد در سنج لینک‌ها، به کیفیت و ارزش محتوای لینک‌های خروجی توجه خاصی داشته و با تعداد لینک‌های خارجی مشکل بخصوصی ندارد، این یعنی شما می‌توانید تعداد زیادی لینک خارجی ارزشمند داشته باشید ولی الگوریتم گوگل فرد Fred مشکلی با سایت شما نداشته باشد.

الگوریتم گوگل فرد Fred بررسی می‌کند که لینک‌هایی که در صفحه قرار دارد برای کاربر ارزشمند بوده و یا آنکه شما صرفا از لینک ها برای انتقال کاربر به یک سایت که منافع مادی بیشتری برای شما دارد استفاده می‌کنید. اگر الگوریتم گوگل فرد Fred تشخیص دهد که لینک های سایت تنها برای گوگل و سئو حائز اهمیت بوده و ارزشی برای مخاطبان سایت ندارند، سایت دچار مشکل خواهد شد.

گوگل به لینک‌های سایت‌ها نگاه سختگیرانه‌ای داشته و به وسیله لینک‌ها سایت‌های بی‌کیفیت را شناسایی و جریمه می‌کند. این موضوع در مورد سایت‌هایی که توسط یک وبلاگ تبلیغ می‌شوند و هدفی جز کسب درآمد از فروش تبلیغات ندارند بیشتر صادق است.

شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   تغییر تاریخ های محتوای شما چقدر خطرناک است؟ روش های تازه نگه داشتن یک محتوا

الگوریتم گوگل فرد و محتوا

سایت‌هایی که توسط الگوریتم گوگل فرد Fred تحت تاثیر قرار می‌گیرند، سایت‌هایی هستند که صرفا به هدف جذب مخاطب به سایت تهیه شده اند و کاربر از محتوای آنها هیچ اطلاعات مفید جدید کسب نمی‌کند.

در واقع گوگل فرد Fred قصد دارد با انتخاب بهترین محتوا از نظر کیفیت و حذف سایت‌های فاقد کیفیت، رتبه بندی صحیحی انجام دهد. بنابراین سایت ها و صفحاتی که کیفیت محتوای آنها از رقبا کمتر است رتبه کمتری دریافت می کنند.

برای در امان ماندن از الگوریتم جدید گوگل فرد چه باید کرد؟

برای آنکه سایت شما درگیر الگوریتم گوگل فرد نشود، می‌توانید نکات زیر را رعایت کرده و رتبه سایت خود را افزایش دهید.

محتوای باکیفیت منتشر کنید

با وجود به روز رسانی‌های تازه و الگوریتم‌های سخت‌گیرانه گوگل، تولید محتوایی غنی و باکیفیت به طور مداوم و پرهیز از انتشار محتواهای فاقد ارزش و کپی می‌تواند مانع از ورود گوگل فرد به سایت شما شود.

از تبلیغات افراطی بپرهیزید

این روزها مخاطبان از مشاهده تبلیغات تکراری و زیاد به هیجان نمی‌آیند، گوگل نیز اجازه اینگونه سودجویی‌ها را به وبسایت‌ها نمی‌دهد.

پس اگر به دنبال استفاده از تبلیغات رنگارنگ در وبسایت خود هستید و می‌خواهید به کمک تبلیغات به درآمدزایی برسید باید محتوایی شایسته و مناسب نیز تولید کنید. در غیر این صورت، اقدامات شما از چشمان ریزبین گوگل دور نخواهد ماند و توسط الگوریتم گوگل فرد جریمه می‌شوید.

راه‌های رهایی از الگوریتم گوگل فرد

 • کاهش تعداد تبلیغات استفاده شده در سایت
 • تولید محتوای با کیفیت و معتبر
 • طراحی تجربه کاربری عالی و سایت کاربرپسند
 • نوشتن محتوای طولانی در حدود ۲۰۰۰ کلمه
 • استفاده از بک لینک های ارزشمند
 • پاک کردن بک لینک های ضعیف و نامعتبر
 • تولید محتوای منحصر به فرد و کپی نشده
 • تولید محتوای جدید و به روز
 • استفاده از انکرتکست های متنوع در محتوا
 • اجتناب از خرید بک لینک
 • به روز رسانی محتواهای قدیمی سایت
 • اصلاح لینک های داخلی
 • حذف تگ ها (برچسب ها) از محتوا – زیرا ارزشمند نیستند و حذف آن ها موجب بهبود ترافیک و رتبه سایت می شود.
 • استفاده از محتوای ویدئویی
 • استفاده از قابلیت جستجوی صوتی
 • فعالیت در شبکه های اجتماعی و به اشتراک گذاری محتوا در آن ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.