الگوریتم پاندا گوگل چطور محتوای کم ارزش را شناسایی می کند؟

مشاوره گوگل در دوران کرونا ویروس
گوگل با دادن مشاوره، سفرها را در دوران کرونا ویروس آسانتر می کند
مارس 26, 2020
توصیه های گوگل در دوران کرونا ویروس برای مشاغل
توصیه های گوگل برای توقف درنتایج جستجو در طول دوران کرونا ویروس
مارس 27, 2020
Show all

الگوریتم پاندا گوگل چطور محتوای کم ارزش را شناسایی می کند؟

الگوریتم پاندا چیست؟

الگوریتم پاندا ابتدا در ۲۳ فوریه ۲۰۱۱ راه اندازی شد. این الگوریتم در ابتدای راه اندازی به کشاورز (Farmer) معروف بود. طبق بیانیه گوگل، راه اندازی ابتدایی پاندا در طول چند ماه اول، بر روی ۱۲ درصد نتایج جستجو به زبان انگلیسی تاثیر گذاشت. در بین سال های ۲۰۱۱ الی ۲۰۱۵ حدود ۲۵ آپدیت برای این الگوریتم پیاده سازی شده است.

پاندا، نام رسمی الگوریتم گوگل است که برای مبارزه با محتوای کوتاه و بی‌کیفیت ایجاد شده است. این الگوریتم شانس نمایش محتوای بی‌کیفیت، کوتاه و بی‌ارزش را در نتایج جستجو کاهش داده و به محتوای با کیفیت، جذاب و منحصر به فرد جایگاه بهتری در نتایج جستجو می‌بخشد.

الگوریتم پاندا زمانی منتشر شد که کاربران از زیاد شدنِ محتوای بیهوده و اسپم در نتایج جستجو شکایت داشتند.

الگوریتم پاندا گوگل
الگوریتم پاندا گوگل

نامگذاری الگوریتم مبارزه با محتوای بی کیفیت

شاید برایتان جالب باشد بدانید الگوریتم پاندا گوگل از نام مهندس نویسنده این الگوریتم در شرکت گوگل گرفته شده است به نام Navneet Panda که کمک بسیار بزرگی به گوگل کرد و با ابداع روش دسته بندی و غربال کردن وب سایت های حاوی محتوای بی کیفیت گوگل را از لیست جستجوی خسته کننده و شامل انبوهی از وب سایت های اسپم نجات داد.

گوگل با معرفی این الگوریتم معیاری برای طبقه بندی میزان کیفیت صفحات منتشر کرد. این معیارِ تعیین کیفیت، بر اساس میزان رضایت کاربر در نظر گرفته شد و به سرعت به یکی از عوامل اساسی در رتبه‌بندی نتایج جستجو تبدیل گشت. با معرفی الگوریتم پاندا وبسایت‌هایی که به واسطه محتوای بی‌کیفیت در معرض خطر جریمه قرار داشتند، با اضافه کردن محتوای با کیفیت، حذف کلمات زائد و توجه به بهبود تجربه کاربری و خوانایی محتوای صفحات، نسبت به اصلاح و بازسازی کلمات کلیدی صفحات خود اقدام کردند.

چرا الگوریتم پاندا ساخته شد؟

در سال ۲۰۱۰ موتور جستجوی گوگل دچار یک بحران اساسی شد. این بحران اساسی در پی افزایش محتوای بی‌کیفیت و کاهش شدید کیفیت نتایج جستجو به وجود آمده بود. در این بحران مدل کسب و کار گوگل که بر پایه رضایت مشتری از نتایج جستجو بود با چالشی جدی مواجه شد.

در پی این مشکلات، در سال ۲۰۱۱ روزنامه  Business Insider تیتری با عنوان “الگوریتم های جستجوی گوگل تبدیل به یک ویرانه شده، وقت درمان است.” منتشر کرد که همین امر موجب شد گوگل احساس خطر بیشتری کند. بدون شک استفاده از چنین عنوان‌هایی در روزنامه‌های معتبر، تهدیدی جدی برای گوگل به حساب می‌آمد و بر روی اعتبار و سهام این شرکت تاثیر منفی می‌گذاشت. اما سرانجام این زنگ خطر به گوش گوگل رسید و این شرکت با معرفی الگوریتم پاندا پاسخی محکم به آن داد.

شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   شبکه های اجتماعی تهدیدی بر سلطه گوگل
الگوریتم پاندا گوگل
الگوریتم پاندا گوگل

اهداف الگوریتم گوگل پاندا

الگوریتم پاندا چند پدیده مشکل دار در نتایج جستجو را هدف گرفته است. این اهداف شامل موارد زیر می گردند:

 • محتوای بسیار کم: صفحات اینترنتی که دارای محتوای مرتبط بسیار کمی هستند و از نظر متنی نیز بسیار قلیل می باشند. مانند صفحاتی که دارای موضوعات متنوع و اطلاعات بسیار کم هستند. وب مسترها بایستی برای حل این مشکل حتما این صفحات را اصلاح کرده و در آن‌ها حداقل ۱۰۰۰ کلمه متن قرار دهید.
 • محتوای تکراری: محتوای کپی شده در بسیاری از جاهای اینترنت وجود دارد. تکرار محتوا حتی در سایت خود شما هم می‌تواند اتفاق بیفتد. زمانی که یک متن مشخص را در چندین صفحه به صورت تکراری کپی می‌کنید، احتمالا با این مشکل مواجه خواهید شد. برای مثال یک شرکت خدماتی ممکن استدر ۱۰ صفحه سایت خود خدمات خود را برای شهرهای مختلف معرفی نماید.

برای حل این مشکل اگر شما در سایت شخصی و یا شرکت خود، دارای محتوای کپی هستید، یعنی مطالب را از وب سایت دیگر کپی کرده‌اید حتما لینک منبع را قراردهید.

همچنین اگر صفحاتی در سایت دارید که محتوای آن‌ها تکراری هستند بایستی برای اصلاح و یا حذف آن‌ها اقدام کنید.

چنانچه دارای فروشگاه اینترنتی هستید می‌توانید از تگ canolical استفاده کنید تا نیازمند حذف صفحه نگردید.

 • محتوای ضعیف: صفحاتی که ارزش کمی برای کاربران دارند و نیاز آنها را برآورده نمی‌کند باعث می‌شوند که کاربر مدت زمان کوتاه‌تری را در سایت مانده و همین امر موجب می‌شود به سایت شما صدمه بسیاری وارد گردد و کاهش رتبه پیدا کنید.
 • محتوای نامعتبر: محتوای تولید شده توسط منابعی که تایید نشده اند از دیگر موارد حساس پاندا می باشد و گوگل اعلام کرده برای جلوگیری از جریمه شدن توسط این الگوریتم باید نام منبع را در مطالب و نوشته های خود ببرید.
 • مزرعه محتوا (Content Farming): تعداد زیادی از صفحات بی کیفیت که از چندین صفحات دیگر جمع اوری می شوند برای مثال: وبسایت‌هایی که تعداد زیادی نویسنده دارد و هر کدام بر اساس جستجوهای مردم مطالبی را در سایت ایجاد می‌کند و تنها خواسته آن‌ها کسب رتبه اول می‌باشد.
 • محتوای بی کیفیت تولید شده توسط کاربران: به عنوان مثال وب سیات هایی که صرفا پست‌های کاربران که معمولا بسیار کوتاه و غیرعلمی می‌باشند، منتشر می کنند. این پست ها نیز معمولا پر از غلط های املایی بوده و فاقد اطلاعات ارزشمند می باشد.
 • نسبت تبلیغ به محتوای بالا: صفحاتی که مملو از تبلیغات بوده و فاقد محتوای ارزشمند هستند در الگوریتم پاندا جریمه می‌شوند.
 • محتوای ضعیف پیرامون لینک های مشخص: محتوای ضعیفی که صرف با هدف لینک دادن به یک سایت مشخص ایجاد شده است.
 • وب سایت های بلاک شده توسط کاربران: وبسایت‌هایی که توسط کاربران بلاک یا توصیه نمی شوند از خط قرمزهای گوگل پاندا می باشد. با استفاده از افزونه web of trust می توان مشاهده کرد که کدام وبسایت‌ها توسط کاربران رای کمتری گرفته اند و توصیه نمی‌شوند.
 • محتوای نامرتبط با عبارت مورد جستجو: صفحاتی که عنوان می‌کنند که مطالب مرتبط با عبارت مورد جستجو ارائه می‌دهند اما با ورود به آن با چیز دیگری مواجه می‌شویم. به عنوان مثال می‌توان به صفحاتی اشاره کرده که تخفیف سینما ارائه می‌دهند اما در بدو ورود متوجه می شوید که هیچ تخفیفی در این صفحه وجود نداشته و صرفا با تبلیغات پرشده‌اند.
 • محتوای دارای غلط املایی: یکی دیگر از ایراداتی که الگوریتم پاندا آن را هدف قرا می‌دهد داشتن غلط‌های نگارشی متعدد در متن است که می‌تواند برای کاربر گنگ و خسته کننده باشد.
 • طراحی نامناسب: گزارش شده وب سایت‌هایی که دارای طراحی بد و معماری و کدنویسی انها دارای مشکل می‌باشد از جریمه این الگوریتم بی‌نصیب نمانده و افت رتبه داشته اند.
شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   الگوریتم رنک برین چیست ؟

چگونه بفهمیم که توسط پاندا جریمه شده ایم؟

یکی از شناخته شده‌ترین نشانه ها، کاهش ناگهانی ترافیک ورودی از گوگل است که این کاهش می‌تواند تا ۸۰ درصد کاهش بازدید هم ادامه داشته باشد.

البته این را هم باید در نظر بگیریم که خیلی از فاکتورهای دیگر می‌توانند در کاهش ترافیک ما نقش اساسی داشته باشند.

این مسئله می تواند علتی مانند حضور یک رقیب جدید داشته باشد که از شما جلو زده است. جریمه های دستی گوگل را چک کنید تا احیانا متوجه شما نشده باشد. تغییرات فصلی را نیز در نظر بگیرید، چون بسیاری از این تغییرات بر میزان فروش و ترافیک سایت تاثیرگذارند. گاهی آپدیت های دیگری نیز ممکن است عامل کاهش ترافیک سایتتان باشد.

در هنگام آپدیت های جدید گوگل، جزییات مرتبط با آن را حتما مطالعه کنید تا از سلامت سایت خود با توجه به موارد نهی شده در این آپدیت ها باخبر شوید. اگر احیانا بعد از آپدیت مشخصی دچار کاهش ترافیک شدید و مطمئن بودید که علت این امر ناشی از قصور شماست، مشکل مورد نظر را حل کرده و از طریق وبمستر درخواست بخشش از گوگل کنید.

الگوریتم پاندا گوگل
الگوریتم پاندا گوگل

چگونه از جریمه پاندا رهایی یابیم؟

در اطلاعات کسب شده در زمینه سئو، خارج شدن از جریمه پاندا بسیار دشوار است. با این حال، مشکل اصلی پاندا با محتوای سایت شماست و رفع این مشکل در صفحات سایتتان می‌تواند قدم اول برای رهایی از جریمه پاندا باشد.

برای گرفتن بخشش از گوگل کارهای زیر را انجام دهید:

 • ممنوعیت ایجاد مزرعه محتوا
 • اورهال محتوای وبسیات و ایجاد محتوای مفید و جذاب
 • بازنگری درباره میزان تبلیغات و تعداد لینک های یک صفحه
 • کسب اطمینان از بابت ارتباط محتوا و عبارت مورد جستجو
 • حذف محتوای تکراری از سایت
 • ارزیابی و ویرایش محتوایی که توسط کاربران سایت عرضه شده است
 • استفاده از نوایندکس و نوفالو برای بلاک کردن دسترسی موتورهای جستجو به محتوای تکراری داخل سایت
شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   راهنمای کامل بروزرسانی الگوریتم تطبیق دقیق دامنه یا Exact Match Domain یا EMD

بهینه‌سازی سایت بر اساس گوگل پاندا ۵ راهکار کلی دارد:

۱. افزایش زمان ماندگاری در سایت

۲. افزایش گردش در سایت

۳. کاهش فرار از سایت

۴. شبکه‌های اجتماعی

۵. برندسازی اینترنتی

در نهایت سایت‌هایی که همواره محتوای با کیفیت و اورجینال منتشر می‌کنند هیچ هراسی از اینگونه الگوریتم ها نخواهند داشت. و انواع سئو قانونی با این الگوریتم هماهنگ هستند اما اگر در جایی از وب‌سایت خود مشکلاتی ایجاد کرده باشید، ممکن است تحت جریمه پاندا قرار گیرید. از دید عملی، بهترین کار برای جلوگیری از پنالتی شدن توسط پاندا توسعه برندتان می‌باشد که با کمک آن به عنوان یک سایت معتبر توسط کاربران و موتورهای جستجو شناخته شوید. برای تبدیل شدن به این حالت می بایست با تولید محتوای با کیفیت، به عنوان منبعی در حیطه کاری خود شناخته شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.