featured snippets قطعات برجسته در نتایج اصلی گوگل
featured snippets یا قطعات برجسته سمت راست گوگل دیگر نیستند
مارس 23, 2020
مشاوره گوگل در دوران کرونا ویروس
گوگل با دادن مشاوره، سفرها را در دوران کرونا ویروس آسانتر می کند
مارس 26, 2020
Show all

الگوریتم پنگوئن گوگل به زبان ساده

الگوریتم پنگوئن گوگل چگونه کار می کند


گوگل برای نمایش هر چه بهتر و مطابقت بیشتر نتایج جستجوها با خواسته‌های مخاطبانش، الگوریتم‌های مختلفی را به کار می‌گیرد که در این مقاله ما به بررسی چگونگی کارکرد یکی از این الگوریتم‌ها یعنی الگوریتم پنگوئن خواهیم پرداخت.

مقدمه‌ای بر الگوریتم پنگوئن


الگوریتم پنگوئن گوگل از سال ۲۰۱۲ فعالیت خود را آغاز کرده و اصلی‌ترین وظیفه آن مبارزه با سایت‌هایی است که برای بهبود و بالابردن رتبه سایت خود در نتایج جستجو از روش لینک سازی‌های غیرطبیعی یا اسپم استفاده می‌کنند. چندی قبل از معرفی الگوریتم پاندا از طرف شرکت گوگل، هر وب سایتی که تعداد لینک بیشتری را دارا بود، از امتیاز بیشتری برخوردار میگردید زیرا موتورهای جستجو بیشتر از کیفیت سایت و محتوای آن به تعداد لینک‌ها اهمیت می‌دادند.
در اصل می‌توان گفت گوگل در ابتدا الگوریتم پاندا را جهت مبارزه با روش‌های سئو کلاه سیاه و جلوگیری از انتشار محتوای بی‌کیفیت و بی‌ارزش معرفی نمود، اما این الگوریتم به تنهایی قادر به مبارزه با روش‌های سئو کلاه سیاه نبود و به همین دلیل برای تکمیل آن الگوریتم پنگوئن را برای مبارزه با لینک سازی های غیر قانونی و اسپم معرفی کرد.

الگوریتم پنگوئن چیست؟


الگوریتم پنگوئن جزء یکی از هسته‌های اصلی الگوریتم‌های گوگل بوده و هم‌اکنون در حال فعالیت می‌باشد.
قابل ذکر است که الگوریتم پنگوئن جهت مبارزه با سایت‌هایی که قصد استفاده از روش‌های غیرطبیعی مانند لینک‌سازی اسپم را برای کسب رتبه بالا در گوگل را دارند، طراحی گردیده ‌است.
با توجه به این الگوریتم توجه به کیفیت سایت‌ها و همچنین محتواها بیشتر از پیش مورد توجه قرارگرفت.

وظیفه اصلی الگوریتم پنگوئن چیست؟


“ما به این فکر کردیم که چطور با محتوای بی کیفیت مبارزه کنیم و برای حل این موضوع الگوریتم پاندا را معرفی کردیم. اما بعد از معرفی این الگوریتم متوجه شدیم که این شروع کار است و هنوز وبسایت های اسپم زیادی وجود دارند. سپس برای حل این مشکل الگوریتم پنگوئن را طراحی کردیم.”

Matt Cutts در جریان کنفرانس SMX سال ۲۰۱۲ در خصوص الگوریتم پنگوئن اینگونه گفته بود

الگوریتم پنگوئن چیست

الگوریتم پنگوئن چیست ؟

علت شکل گیری پنگوئن گوگل

هدف الگوریتم پنگوئن به طور دقیق، کاهش تاثیرگذاری روش‌های کلاه سیاه و به دست گرفتن کنترل اوضاع توسط گوگل بود. با درک بهترِ فرآیند دریافت لینک، پنگوئن توانست وبسایت‌هایی که اقدام به دریافت لینک‌های طبیعی و معتبر کرده بودند را ارتقاء دهد و وبسایت‌هایی که لینک‌های اسپم و ساختگی دریافت کرده بودند را از رتبه‌های بالا به قعر نتایج بکشاند.
در ابتدای کار، گوگل در این الگوریتم برای جریمه کردن سایت‌های خاطی، تمرکز خود را تنها بر لینک‌های دریافتی قرارداده بود و به هیچ وجه توجهی به لینک‌های خروجی وبسایت‌ها نداشت.
همانطور که میدانیم هدف اصلی الگوریتم پنگوئن بررسی سلامت لینک‌سازی سایت‌ها می‌باشد ولی یکی از وظایف جانبی آن مبارزه با keyword stuffing یا تکرار کلمات کلیدی است. در گذشته برای آن‌که جایگاه مناسبی در نتایج گوگل کسب کنیم کافی بود تا عبارت مورد نظر خود را با درصد مشخصی در محتوا تکرار کنیم، اما امروزه تعداد تکرار و حتی عبارت‌های مرتبط با کلمات کلیدی نیز مورد بررسی قرارمی‌گیرد.

گوگل پنگوئن به چه مواردی حساس است؟


بهینه سازی بیش از حد

رعایت نکردن اصول لینک بیلدینگ و چگالی بالا آنکر تکست

محتوا ضعیف و تکراری

خرید و فروش لینک

لینک های اسپمنحوه کارکرد الگوریتم پنگوئن


هنگامی که شما در سایت خود یک صفحه جدید ایجاد می‌کنید، الگوریتم پنگوئن این صفحه را مورد بررسی قرار می‌دهد.
اگر از نظر گوگل قابل قبول باشد، در صفحات اول جستجو قرار می‌گیرد در غیر اینصورت با کاهش رتبه مواجه می‌شوید. به طور کلی الگوریتم پنگوئن دو روش خاص را مورد هدف خود قرار داده است:
لینک‌ها: استفاده از لینک‌های نامعتبر و بی ربط که موجب یک محبوبیت مصنوعی می‌شود و هیچ ارتباطی با موضوع محتوا سایت شما ندارند. گوگل به کمک الگوریتم پنگوئن این لینک‌ها را شناسایی کرده و سپس رتبه آن‌ها را کاهش خواهد داد. کلمات کلیدی: الگوریتم پنگوئن با سایت‌هایی که برای بهبود و افزایش رتبه سایت خود از کلمات کلیدی بیش ازحد استاندارد استفاده کنند، به شدت برخورد می‌کند.

جهت پیشگیری جریمه توسط الگوریتم پنگوئن گوگل موارد زیر را رعایت کنید:

انکرتکست‌های تکراری برای استفاده، مناسب نیستند.
نام فایل‌‌هایی که آپلود می‌کنید تاثیر بر روی سئو سایت شما دارد بنابراین به این نام‌ها توجه کنید.
می‌توانید از لینک‌های رندوم یا تصادفی برای سایت خود استفاده کنید. بهتر است حداکثر دو لینک در فوتر سایت خود قرار دهید.
اگر در تولید محتوای خود بیش از اندازه از کلمات و کلمات کلیدی استفاده کنید، الگوریتم پنگوئن به این مسئله پی میبرد.
بهینه‌سازی بیش از حد یعنی استفاده بیش از اندازه از H1، مناسب نیست. این امر برای شما مشکل ساز خواهد شد. با این کار نشان می‌دهید توجه شما بیشتر به موتور‌های جست و جو بوده و کمتر به رضایت مشتری توجه کرده اید.
از ارائه محتوای ضعیف و بی کیفیت خودداری کنید.
اصول لینک سازی را رعایت کنید. از لینک‌های تقلبی استفاده نکنید.
اگر از بک لینک‌های سایت‌های بی کیفیت و نامناسب استفاده کنید، گوگل آن‌ها را شناسایی میکند و آن‌ها را به صفحات آخر جستجو انتقال میدهد.
اگر تعداد لینک‌هایی که در هدر و فوتر سایت شما از یک اندازه مشخصی عبور کند، الگوریتم پنگوئن با آن برخورد می‌کند. بنابراین تعداد این لینک‌ها را مدیریت کنید. برای انجام این کار پیشنهاد می‌شود هر ماه لینک‌های خود را چک کنید. لینک‌های خوب را نگهداری کنید و لینک‌های بد و اسپم را حذف کنید.
مطالبی که شبیه هم هستند را بازنویسی کنید.

علائم جریمه شدن توسط گوگل پنگوئن:


اگر الگوریتم پنگوئن متوجه شود که شما برای اینکه رتبه سایت خود را افزایش دهید، از تولید محتوا و لینک سازی‌های اسپم استفاده می‌کنید ، سایت شما را برای آن دسته از کلمات کلیدی که در بک لینک استفاده می‌کنید و روی آن‌ها متمرکز شده‌اید، جریمه می‌کند.
ممکن است این الگوریتم فقط چند صفحه از سایت شما را جریمه کند، و بقیه صفحات سایت شما شامل جریمه نشوند، در اصل الگوریتم پنگوئن بر اساس صفحه جریمه می‌کند و بیشتر صفحات اصلی سایت‌ها را مورد هدف قرار می‌دهد. میزان جریمه شدن توسط الگوریتم پنگوئن متغیر است.

در زیر به مواردی اشاره می‌کنیم که اگر برای سایت شما اتفاق افتاد یعنی توسط این الگوریتم جریمه شده اید:افت محسوس رتبه سایت شما برای یک یا چند کلمه کلیدی
ممکن است صفحاتی از سایت شما که دارای کلمه کلیدی به خصوصی است ، از ایندکس گوگل خارج شود ، در حالی که بقیه صفحات همچنان ایندکس باشند.
در بعضی موارد نحوه جریمه متفاوت است ، به این صورت که ممکن است صفحاتی از سایت شما که قرار نیست در نتایج جستجو نمایش داده شود ، به جای صفحات اصلی سایت و برای کلمات کلیدی سایت شما در لیست نتایج جستجو قرار بگیرد ، برای مثال کاربر کلمه کلیدی سایت شما را جستجو می‌کند و به جای صفحه اصلی ، صفحه “تماس با ما” نمایش داده می شود.

چگونه جریمه الگوریتم گوگل پنگوئن را رفع کنیم؟


برای خارج شدن از جریمه الگوریتم گوگل پنگوئن ابتدا لازم است بک‌لینک‌هایی که به خاطر آن تنبیه شده‌اید را شناسایی کنید. این قسمت بسیار مهم هست و باید با دقت فراونی انجام گردد. بدین منظور به روش زیر فهرست کامل بک‌لینک‌های سایت خود را دانلود کنید:
وارد داشبورد گوگل وبمستر خود شوید و از قسمت سمت چپ، به منوی Links to Your Site بروید.
در بخش Who links the most برروی گزینه more کلیک کنید.
در صفحه جدیدی که برای‌تان باز می‌شود، روی گزینه Download more sample links کلیک نمایید و سپس پسوند فایل را انتخاب کنید.
در این لیست نام تمام دامنه‌هایی که به صفحات سایت شما بک‌لینک داده‌اند را مشاهده می‌کنید. می‌بایست سایت‌ها را تک تک چک کنید، آن‌هایی را که اسپم هستند، شناسایی کنید و در یک فایل جداگانه وارد نمایید.
نهایتاً فایل ساخته شده را به به ابزار Disavow links گوگل معرفی نمایید. باید صبر کنید تا ربات خزنده گوگل متوجه این تغییرات شوند.
این روند ممکن است از ۳ ساعت تا ۳ ماه طول بکشد که به فرکانس جستجوی ربات و تعداد بک‌لینک‌های حذفی شما بستگی دارد. در برخی موارد، اگر وب سایت شما به صورت دستی جریمه شده است، درخواست تجدید نظر الزامی است.

آیا در الگوریتم پنگوئن بازگشت رتبه امکان پذیر است؟


در برخی موارد بعد از اینکه وب مسترها اقدام به پاکسازی لینک‌های اسپم کرده‌اند، باز هم دچار بخشش و بازگشت رتبه نشدند. ممکن است عوامل زیادی پشت این قضیه باشد، برای مثال ممکن است:
ترافیک و رتبه‌ی به دست آمده به طور کل نامعتبر بوده باشد و از طریق بک‌لینک‌های مشکوک به دست آمده باشد.
زمانی‌که لینک‌های سابق حذف شده‌اند، تلاشی برای کسب لینک‌های طبیعی و با ارزش صورت نگرفته باشد.
هیچ بک‌لینک منفی و اشتباهی حذف نشده باشد یا این لینک‌های اسپم به میزان کافی حذف نشده باشند.
مشکل به طور کلی از سمت لینک‌های اسپم نباشد.

زمانی که مورد بخشش گوگل قرار بگیرید و گوگل شروع به بازگردانی رتبه‌های شما کند، نباید انتظار داشته باشید که به جایگاه سابق خود برگردید. ممکن است به واسطه خرید و کسب لینک‌های مشکوک جایگاه بسیار خوبی به دست آورده باشید و به همین دلیل حتی اگر دچار بخشودگی نیز شدید به هیچ وجه نباید انتظار بازگشت به رتبه‌های بالا را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.