الگوریتم گوگل دنس چه محتوا هایی را تحت تاثیر قرار میدهد؟

الگوریتم گوگل فرد Fred
الگوریتم فرد Fred چیست و گوگل با چه هدفی آن را بروزرسانی کرد؟
آوریل 8, 2020
مارتین اسپلیت (Google Splitt) گوگل خواسته شد تا تعریف کند که پنهان سازی محتوا چیست
گوگل می گوید محتوای متفاوت برای گوگل بات و کاربران می توانند خوب باشد
آوریل 11, 2020
Show all

الگوریتم گوگل دنس چه محتوا هایی را تحت تاثیر قرار میدهد؟

بروز رسانی گوگل دنس Google Dance

جهش‌های ناگهانی در رتبه‌بندی نتایج گوگل یکی از عجیب‌ترین اتفاقات در سئو است، که موجب می‌شود جایگاه شما در یک یا چند عبارت کلیدی رشدی ناگهانی و مثبت را تجربه کند. این تغییرات معمولا توسط الگوریتم دنس گوگل ایجاد می‌گردند و هدف آن‌ها بررسی میزان رضایت کاربر از آن صفحه می‌باشد.

الگوریتم گوگل دنس یکی از الگوریتم‌های نامعلوم از الکوریتنم های گوگل است که تقریبا تمامی کسانی که با گوگل سر و کار دارند آن را تجربه کرده‌اند.

گوگل تا به حال به طور مستقیم وجود چنین الگوریتمی را تایید نکرده است.

 گوگل دنس Google Dance
الگوریتم گوگل دنس Google Dance

گوگل دنس چیست؟

الگوریتم رقص گوگل یا همان گوگل دنس سایت‌هایی را که در رتبه‌های پایین‌ (صفحات دوم و سوم نتایج جستجو) قراردارند را برای مدت زمان کوتاهی به رتبه‌های بالاتر یعنی در صفحه اول گوگل منتقل می‌کند.

علت این انتقال، بررسی رفتار کاربران و میزان رضایت آن‌ها از محتوای صفحه شما می‌باشد.

برای مثال، هنگامیکه مقاله‌ی جدیدی را در سایت خود بارگذاری می‌کنید، گوگل برای تعیین جایگاه دقیق این محتوا، برای مدتی آن را در صفحه اول و در رتبه‌های بالا نمایش می‌دهد. در این مدت رفتار کاربران در مقابل این صفحه بررسی شده و میزان CTR آن در مقایسه با سایت قبلی که در همین رتبه بوده است مقایسه می‌شود.

به عبارت دیگر، گوگل با قرار دادن شما در نتایج اول صفحه جستجو، محتوای شما را مورد آزمایش قرارمی‌دهد و در صورت موفقیت، رتبه وبسایتتان را بهبود می‌دهد. اما چنانچه نتوانستید از چالش‌های صفحه اول گوگل سربلند بیرون بیایید، دوباره به جایگاه اول خود بازمی‌گردید. به این جا‌به‌جایی و نوسان در نتایج جستجو رقص گوگل یا گوگل دنس می‌گویند.

شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   بروزرسانی گوگل می دی MayDay - نگاهی دقیق تر به تأثیرات

الگوریتم گوگل دنس ممکن است رتبه یک سایت قدیمی تا سر حد مرگ پایین آورده و یک سایت جدید را جایگزین آن کند.

اهمیت گوگل دنس

تا به حال برایتان پیش آمده که تعداد زیادی محتوای جدید و باکیفیت به سایت خود اضافه کنید و بجای بهبود جایگاه، شاهد افت شدیدی در رتبه سایت خود شده باشید؟

برخی در هنگام روبه رو شدن با این مشکل، گمان می‌کنند که محتوای آن‌ها فاقد ارزش بوده و همین امر موجب کاهش رتبه سایت آن‌ها شده است. برخی نیز دست به کارهای مختلف مانند لینک‌سازی، خرید بک لینک و غیره انجام می‌دهند.

اما نوسان و جا به جایی رتبه در دنیای سئو سایت، یک امر کاملاً طبیعی می‌باشد. اگر بعد از به‌روزرسانی سایت جایگاه‌تان تنزل پیدا کرد، این کاهش رتبه را به پای به‌روزرسانی سایت خود (افزودن محتوا یا صفحه جدید) نگذارید. این بالا و پایین آمدن رتبه سایت نتیجه الگوریتم رقص گوگل است.

پس مهم‌ترین نکته‌ای که باید در مورد الگوریتم رقص گوگل به خاطر بسپارید این است که بالا و پایین آمدن‌های ناگهانی گوگل تنها به دلیل تغییر در سیستم رتبه‌بندی گوگل است و ارتباطی به خوب یا بد بودن محتوای شما ندارد.

بروز رسانی گوگل دنس Google Dance
بروز رسانی گوگل دنس Google Dance

کدام وب سایت‌ها گوگل دنس را تجربه می‌کنند؟

زمینه فعالیت وب سایت‌ها هیچ تاثیری بر گوگل دنس نداشته و اغلب وب‌سایت‌ها گوگل دنس را تجربه خواهند کرد. اما در این میان وب‌سایت‌هایی که شرایط زیر را دارا باشند بیشتر از سایر وب سایت‌ها درگیر گوگل دنس می‌شوند:

  • وبسایت هایی که سئو را به شکل درست انجام نمی‌دهند و معیارهای گوگل را به چالش می‌کشند؛ کارهایی مانند ساخت لینک‌ها به سرعت بیش از حد زیاد، کپی کردن محتوا از وبسایت های دیگر یا اسپم کردن لینک ها
  • وبسایت هایی که به تازگی تاسیس شده اند
  • وبسایت هایی که دارای عبارتهایی هستند که به تازگی سئو شده اند و بنابراین رتبه های برتر برای عبارتهای مذکور هنوز پایدار نیستند.
  • آپدیت کردن رتبه های میلیون ها وب سایت در یک زمان کار سختی است، بنابراین پدیده گوگل دنس اتفاق کاملا طبیعی است.

چه وبسایت هایی دچار گوگل دنس نمی شوند؟

معمولا وب سایت‌هایی از گوگل دنس در امان هستند که از لینک‌های درون صفحه با کیفیت برای سئو خود استفاده کرده اند.

شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   چگونه الگوریتم ونیز گوگل بروزرسانی جستجو و جستجوی محلی را تغییر داده است

وب سایت هایی که تمرکز خود را برروی ساخت و بهینه سازی محتوایی می کنند که واقعاً برای کاربران مفید باشد و سعی در فریب دادن گوگل برای سئو کردن کیووردها ندارند و همچنین لینک های خارجی و داخلی که در مقالات و محتوایشان قرار می دهند مفید هستند از این دسته وبسایت ها می‌باشند.

گوگل دنس یا Google Sandbox سند باکس ؟؟

پدیده گوگل دنس خیلی وقت ها با Google Sandbox اشتباه گرفته می شود. بنابراین شما باید همیشه دلیل افت رتبه خود را مشخص کنید تا بتوانید راه حل منطقی را برای آن ایجاد کنید.

یکی از زمان هایی که وب سایت‌ها به طور مداوم دچار عدم ثبات رتبه و یا همان رقص گوگل می‌شوند هنگامی است که وب سایت در سندباکس گوگل قرار دارد. سایت های تازه تاسیس به دلیل آزمون و خطای که گوگل بر روی وب سایت ها جهت سنجش اسپمر بودن و یا نبودن انجام می دهد در سندباکس گوگل قرار میگیرد. بنابراین اگر سایت نوپا به صورت مداوم دچار تغییر رتبه می شود مطمئننا داخل سندباکس است.

اولین و ساده ترین راه، بررسی رقبا و میزان نرمال بودن نتایج موتور جستجو است. اگر فقط وبسایت شما افت رتبه داشته است، باید وبسایت خود را از نظر محتواها و لینک‌ها بررسی کنید. به یاد داشته باشید که اگر سعی بر فریب گوگل داشته باشید تا به سرعت رتبه را پس بگیرید توسط گوگل تنبیه خواهید شد. در طرف مقابل اگر رتبه ها در مقیاس عظیمی دچار اغتشاش شده باشند و اکثر وبسایت های برتر افت رتبه داشته باشند بدین معنیست که گوگل دنس اتفاق افتاده است.

شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   جدیدترین بروزرسانی گوگل می May 2020 - آنچه ما می دانیم

یکی دیگر از راه‌های تشخیص برای این که آیا گوگل دنس اتفاق افتاده است یا خیر این است که به www.google.com بروید و هر چیزی که دوست دارید را جستجو کنید.

به نوار آبی در بالای صفحه نگاه کنید. معمولاً این نوار شامل جمله ای تحت عنوان ” نتایج ۱-۱۰ از ۶۲۶۰۰۰ نتیجه ” را نشان می دهد و جستجوی شما تقریباً ۰٫۴۸ ثانیه طول می کشد.

حالا همان عبارت جستجو شده را در URL هایی مانند www2.google.com و www3.google.com انجام دهید. اگر تعداد کلی صفحات متفاوتی نسبت به قبلی مشاهده کردید پس گوگل دنس شروع شده است.

به همین صورت هنگامی که تمامی URLها نتایج یکسانی را نشان دادند می توانید بفهمید که گوگل دنس به اتمام رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.