طراحی سایت چیست ؟
طراحی سایت
مارس 13, 2014
هشت نکته مهم در بهبود طراحی وب سایت
مارس 14, 2014
نمایش همه

بک لینک چیست ؟

بک لینک چیست

در صورتیکه سئو سایت برایتان اهمیت دارد باید بک لینک‌های سایت را آنالیز نمایید

بک لینک چیست؟

در صورتیکه سئو سایت برایتان اهمیت دارد باید بک لینک‌های سایتتان را بشناسید و  آنها را دائما تحلیل کنید و از بک لینک‌ های با کیفیت در سایت استفاده نمایید.
لینک سازی را میتوان پربحث ترین موضوع در سئو دانست و نظرات ضد و نقیض بسیاری در مورد تاثیر بک لینک بر سئو و استراتژی اجرای آن وجود دارد. در ابتدا این مقاله می‌خواهیم بگوییم که بک لینک چیست و چه تاثیری بر سئو سایت ما خواهد داشت.
بک لینک یکی از پرکاربردترین عبارات در دنیای بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو یا همان سئو است. در حال حاضر مفهوم بک لینک برای بسیاری از فعالان حوزه وب بحثی چالشی است. امیدواریم در این مقاله بتوانیم به درستی بیان کنیم که بک لینک چیست و چه تأثیر مثبت یا منفی می‌تواند بر روی رتبه سایت و الگوریتم های گوگل داشته باشد
بک لینک ها در اصل لینک‌های ورودی به وبسایت شما از سایر وبسایت‌ها می‌باشند. هنگامی که یک صفحه وب آدرس صفحه وب شما را در سایت خود قرار می‌دهد به گونه‌ای که با کلیک بر روی آن آدرس به صفحه وبسایت شما هدایت شود آن آدرس به عنوان یک بک لینک در نظر گرفته می‌شود. در گذشته بک لینک یک مفهوم فوق‌العاده مهم و حتی می‌توان گفت مهم‌ترین معیار ارزیابی رتبه وب سایت‌ها در موتورهای جستجو بود، اما امروزه با تغییر الگوریتم موتورهای جستجو و به‌خصوص گوگل اندکی از این اهمیت کاسته شده است. هرچند که هنوز هم بک لینک مناسب می‌تواند تأثیر چشمگیری در افزایش رتبه وبسایت و بهبود سئوی خارجی داشته باشد.

لطفا ویدئو زیر را ببینید :
مت کاتز مدیر اسبق تیم اسپم گوگل در کمتر از ۳ دقیقه اهمیت بک لینک ها و آینده رتبه بندی گوگل را توضیح میدهد :
زیرنویس توسط : تیم تولید محتوای رایانمهر

انواع بک لینک

لینک فالو و نوفالو و لینک داخلی و خارجی که در ادامه به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت. و به تازگی گوگل اعلام کرده است که درحال تغییر سیاست هایش در قبال لینک های نوفالو است.

تفاوت لینک سازی داخلی و خارجی

مبحث لینک سازی به دو بخش اصلی لینک سازی داخلی و خارجی تقسیم می‌شود که تفاوت های مهمی با یکدیگر دارند. لینک سازی داخلی به ایجاد بک لینک در میان صفحات یک سایت، بگونه‌ای که صفحه ای از سایت شما به صفحه ای دیگر از همان سایت لینک داده باشد، گفته می‌شود. در بک لینک داخلی، مخاطب پس از کلیک بر روی بک لینک‌های موجود در سایت، وارد صفحه‌ای دیگر از سایت شما خواهد شد.
اما لینک سازی خارجی زمانی اتفاق میافتد که لینک از سایت دیگری به یکی از صفحات سایت شما ارجاع داده شده باشد.

تفاوت فالو و نوفالو

لینک های فالو به عنوان امتیاز شمرده می‌شوند. آنها اعتبار سایت مبدا را به مقصد منتقل می‌کنند و باعث افزایش اعتبار سایت مقصد می‌گردند. در نتیجه سایت مقصد در نتایج جستجوی گوگل، رتبه بالاتری را کسب خواهد کرد.
اما هنگامی که افراد به اهمیت لینک‌های اشاره کننده به وبسایت پی بردند، برخی از سایت‌ها و یا افراد به طور افراطی از آنها استفاده کردند و شروع به دریافت لینک به هر طریقی کردند؛ آنها لینک‌ها را می‌خریدند و افراد تا آنجا که می‌توانستند سعی می‌کردند از هر وبسایتی بک لینک ‌بگیرند، از کامنت‌ها سوء استفاده می‌کردند و غیره. بدین طریق آنها می‌توانستند رتبه‌بندی موتور جستجوی خود را افزایش دهند. موتورهای جستجو این تاکتیک را متوجه شدند و تگ نوفالو را برای کمک به جلوگیری از این فعالیت‌ها معرفی کردند. از این رو، کارشناسان گوگل به نام مت‌کاتز (Matt Cutts) و جیسون شلن (Jason Shellen) در سال ۲۰۰۵ ، تگ نوفالو را معرفی کردند.
یک لینک نوفالو ارزش HTML را دارد و به ربات‌های موتورهای جستجو دستور می‌دهد این لینک را دنبال نکنند. بنابراین با استفاده از این دستور، لینکی که از وب‌سایت دیگری به وب‌سایت ما داده می‌شود مورد تأیید ما نیست و به موتورهای جستجو اعلام می‌کنید که این لینک نباید در پیج رنک محاسبه شود، اما همچنان ایندکس این صفحات در موتورهای جستجو انجام می‌شود. این لینک اساسا برای کاهش اثر بخشی انواع خاصی از اسپم‌‌‌ها در موتور جستجو معرفی شد، بنابراین بهبود دهنده کیفیت نتایج موتور جستجوست. در نهایت شما اسپم کمتری را دریافت خواهید کرد و وبسایت شما بهبود خواهد یافت.

بک لینک چیست

در صورتیکه سئو سایت برایتان اهمیت دارد باید بک لینک‌های سایت را آنالیز نمایید

چه عواملی در کیفیت یک لینک موثر هستند؟

بک لینک هایی که از سایت های مختلف به سایت شما ایجاد می‌شود ارزش و اعتبار یکسانی از دید گوگل نخواهند داشت. گوگل تلاش میکند فاکتورهای مختلفی را برای تعیین ارزش یک بک لینک لحاظ کند که مهمترین آنها به شرح زیر است:

۱-اعتبار دامنه یا Domain Authority

این فاکتور توسط کمپانی ماز ایجاد شده است. فاکتورهای بسیاری برای تعیین اعتبار دامنه شما لحاظ می‌شود که برخی از آنها عبارتند از عمر دامنه، نوع دامنه، تعداد  لینک های دریافتی، تعداد لینک های خروجی، فعالیت در شبکه های اجتماعی و … . هرچقدر اعتبار دامنه ای که به شما لینک داده است بیشتر باشد ارزش بک لینک و تاثیر آن بر جایگاه شما بیشتر خواهد بود.

۲-اعتبار صفحه یا Page Authority

اعتبار صفحه شباهت زیادی به اعتبار دامنه دارد ولی برای یک صفحه خاص از آن دامنه محاسبه می‌شود. ممکن است دامنه اعتبار بسیار بالایی داشته باشد ولی صفحه ای که از آن لینک دریافت کرده اید اعتبار پایینی در آن دامنه داشته باشد. میزان اعتبار صفحه معمولا براساس لینک سازی داخلی سایت به آن صفحه و بک لینک هایی که مستقیما برای همان صفحه ایجاد شده است تعیین میگردد.
صفحاتی که لینک سازی داخلی خوبی داشته باشند معمولا اعتبار بالایی نیز خواهند داشت. بعنوان مثال صفحاتی که در منوی اصلی سایت هستند معمولا معتبرترین صفحات آن دامنه خواهند بود.
برای بررسی page authority و domain authority ابزارهای مختلفی وجود دارند که بهترین آنها عبارتند از Serpchecker که توسط سایت mangools.com معرفی شده و open site explorer که ابزاری قدرتمند از سایت moz.com است.

۳-تعداد لینک های خروجی

هر دامنه ای که به شما لینک میدهد احتمالا به سایت های دیگری نیز لینک داده است. هرچقدر تعداد سایت هایی که در یک صفحه یا در کل یک دامنه لینک شده اند بیشتر باشد ارزش و اعتباری که به هریک از آنها میرسد کاهش خواهد یافت.

معمولا سایت هایی که در زمینه فروش رپورتاژ آگهی یا بک لینک فعالیت می‌کنند علاوه بر شما به سایت های بسیاری لینک داده اند و همین مسئله موجب کاهش ارزش و اعتبار این نوع لینک سازی می‌شود.

بک لینک و تاثیر آن بر سئو

بک لینک

۴- میزان ارتباط موضوعی سایت شما با سایت لینک دهنده

یکی از مواردی که گوگل توجه ویژه ای به آن دارد و تلاش میکند تا در فاکتورهای رتبه بندی نتایج جستجو از آن استفاده کند، ارتباط موضوعی میان صفحات لینک شده است. بعنوان مثال اگر شما در زمینه تورهای مسافرتی فعالیت میکنید ولی لینک های شما همگی از سایت های دانلود هستند ارزش و اعتبار زیادی برای شما ایجاد نمیکنند. ولی اگر این بک لینک ها از سایت هایی با موضوع سفر، گردشگری، خرید بلیت و … برای شما ایجاد شده باشد میتواند اثرگذاری بهتری در جایگاه شما داشته باشد.

۵- محل قرارگیری بک لینک

محل قرار گیری  لینک در سایت اهمیت بسیاری دارد. ممکن است لینک شما در محتوای یک مقاله، سایدبار و یا حتی فوتر قرار گرفته باشد. لینک هایی که در محتوای صفحه هستند ارزش بیشتری در مقایسه با لینک های موجود در سایدبار و فوتر خواهند داشت.
به طور معمول لینک هایی که در فوتر یا سایدبار قرار داده میشوند در همه صفحات آن سایت نمایش داده میشوند، به این لینک ها اصطلاحا Site wide گفته میشود. قرار گیری بک لینک شما در همه صفحات یک سایت میتواند عاملی برای تشخیص خریداری آن لینک توسط ربات های گوگل باشد و ممکن است با تکرار زیاد این اتفاق الگوریتم پیگوئن سایت شما را جریمه کند. پیشنهاد میکنیم برای درک بهتر این موضوع به مقاله خرید بک لینک مراجعه نمایید.

ابزارهای تحلیل بک لینک

داشتن بک لینک یعنی باید مراقب بود و در فاصله های زمانی مناسب باید همه آنها را چک کرد و برای بدست آوردن رتبه بهتر باید آنها را تحلیل کرد.

در صورت عدم نظارت مناسب، حضور لینک های بی کیفیت  می تواند باعث از بین رفتن اعتبار آنلاین وبسایت شما شده که به عنوان سئو کلاه سیاه شناخته می شود.

به این منظور، ابزارهای شگفت انگیزی برای تجزیه و تحلیل لینک و مشاهده بک لینک های سایت وجود دارد که به شما کمک می کند تا اطمینان داشته باشید که همه چیز مطابق با استانداردهای استراتژی ساخت لینک پیش می ورد.
بدین منظور در ادامه به معرفی ۶ ابزار آنالیز بک لینک خواهیم پرداخت:

Ahrefs

Ahrefs، پیش از هر چیز ابزاری را عرضه می‌کند که  وضعیت رقبای شما را مورد بررسی قرارمی‌دهد. ابزار مشاهده تمام بک لینک های سایت در Ahrefs توسط بزرگترین فهرست بک لینک های زنده دنیا تامین می شود.
ربات های این سرویس هر ۲۴ ساعت ۴ میلیارد وب پیج را تحت بررسی قرارداده و هر ۱۵ دقیقه فهرست را به روز رسانی می‌کنند تا چیزی از قلم نیفتد.
برای استفاده از ابزار Ahrefs برای سایت خود، کافی است به سادگی آدرس URL وب سایت خود را در قسمت سایت اکسپلورر این ابزار وارد کنید و تمام  لینک های آن را در کنار سایر معیارهای سئو، مشاهده خواهیدکرد.
این ابزار همچنین تعدادی فیلتر و گزارشات پیشرفته جهت فراهم کردن اطلاعات بیشتر، برای شما فراهم خواهد کرد.البته این ابزار رایگان نیست.

Majestic SEO

اگر شما به دنبال مقایسه ۵ دامنه برای آنالیز بک لینک های خود هستید، این ابزار به شما این امکان را می‌دهد.
این سرویس در بین بازاریاب های  آنلاین، از جهت ساماندهی و نظارت بر لینک های وبسایت خود و یا مشتریان بسیار معروف است. ابزار چک کردن تاریخچه بک لینک‌های آن، با استفاده از ربات های وب، علاوه بر نمایش تعداد بک لینک های سایت، تعداد بک لینک های ایجاد شده برای هر دامنه، زیر دامنه و یا URL های درج شده را تعیین می کند.

با توجه به ارائه نمودارهای زمانی برای لینک های خارجی و دامنه های ارجاعی (referring domains) در کنار تجزیه و تحلیل بک لینک هایی که برای سایت شما ساخته شده اند، می توان گفت majestic SEO ابزار لینک قابل اعتمادی است.

SEO PowerSuite

SEO PowerSuite به کاربرانش کمک می کند تا تمام اطلاعات مربوط به بک لینک ها را پیدا کرده، بر آنها نظارت کنند، آن ها را تجزیه تحلیل و مقایسه کنند تا بتوانند به طور موثر ساخت بک لینک برای وبسایت های خود انجام دهند.
سرویس ابزار SEO SpyGlass با کمک بیش از ۵۰ فاکتور بک لینک، به تجزیه و تحلیل عملکرد بک لینک ها می پردازد و فرصت های جدید برای لینک سازی را در اختیار کاربران قرار میدهد. همچنین گزارشات مختلفی از بک لینک ها ارائه می دهد که می توانید آنها را برای خود سفارشی کرده و به اشتراک بگذارید.

Linkody

این ابزار امکان نظارت ۲۴ ساعته با ارائه سرویس حرفه ای مدیریت لینک را برای کاربرانش فراهم می‌کند و آنها را در مورد کاهش و یا افزایش لینک ها آگاه کرده و همچنین تجزیه و تحلیلی از لینک پروفایل سایت با معیارهای بسیار زیاد ارائه می‌نماید.
بخش تجزیه و تحلیل Linkody این قدرت را به صاحبان سایت می دهد که بتوانند بک لینک های مفید را از بک لینک های مضری که برای رنک کلمات کلیدی و ترافیک سایت شان مضر خواهند بود، تشخیص دهند. این ابزار حتی با disavow کردن بک لینک های مضر، به شما کمک می کنید از شر آنها راحت شوید.
Linkody نمایی از استراتژی لینک سازی رقبایتان به شما خواهد داد تا شما چیزی را از قلم نیندازید.

ابزار اصلی سئو در Linkody، ارزیابی بک لینک است که به شما این امکان را می دهد تا ۵ دامنه منحصر به فرد را در طول هفته چک کنید. نسخه رایگان ۳۰ روزه این ابزار نیز موجود می باشد.

Kerboo

Kerboo، برای درک بهتر پروفایل لینک هایتان، از منابع دیتای متعددی استفاده می‌کند. همچنین این ابزار می‌تواند گزارشی بسیار دقیق از عملکرد سایتتان را برای شما تهیه کند.
اگر در سایت خود با لینک های مضر رو به رو شدید می‌توانید با کمک این ابزار فایل disavow بسازید و به گوگل بفهمانید این لینک های خاص را در فاکتورهای رتبه بندی سایت شما در نظر نگیرد.

Monitor Backlinks

Monitor Backlinks به شما کمک می‌کند بک لینک‌های خوب و بد سایت خود را تشخیص داده و حتی می‌توانید به بررسی بک لینک رقبا بپردازید.
این سرویس به شما اجازه می‌دهد تا سایت‌های با کیفیت و معتبر برای ساخت لینک را پیدا کرده و از آنها کمک بگیرید. اگر یکی از آگهی‌ها و یا لینک پست مهمان شما از سایت پاک شود، این ابزار شما را آگاه خواهد کرد. در کنار کمک به شما جهت جلوگیری از جریمه های سئو منفی، به شما امکان disavow بک لینک های مضر را نیز خواهد داد.
این سرویس، داشبوردی به شما ارائه می‌دهد که استفاده از آن بسیار آسان است، تا به شما نگاهی اجمالی از ترافیک سایت، تغییرات بک لینک ها و رتبه بندی کلمات کلیدی ارائه دهد.
این سرویس همچنین گزارش‌هایی مفید و قابل تنظیم در مورد تجزیه و تحلیل الگوهای مربوط به بک لینک ها، ارائه می‌دهد.

اشتباهات رایج در مورد بک لینک‌ها

بسیاری از افراد این عقیده را دارند که بک لینک دیگر اهمیت سابق خود را از دست داده است و الگوریتم های گوگل خیلی آنها را جدی نمی گیرند و واقعیت این است که با هوشمند تر شدن گوگل از اهمیت آنها کاسته شده است اما همچنان اثر خود را بخصوص در زبان فارسی دارند و یکی از مهم‌ترین عامل در سئو بهینه سازی محتوای سایت محسوب می شوند.
و اگر  لینک دریافتی از سایت مرتبط با حوزه کاری شما باشد همچنان می‌تواند یکی از قدرتمندترین عوامل در سئو سایت باشد.

چگونه بک لینک رایگان بگیریم؟

در ادامه چند روش معمول و مناسب برای کسب بک لینک رایگان به صفحات داخلی سایت معرفی خواهیم کرد:

ثبت نظر در وبلاگ‌ها
هنگامیکه مطالب وبلاگ سایتهای مرتبط با کار خود را میخوانید و نظری برای آنها میگذارید، با قراردادن آدرس یکی از صفحات داخلی سایت خود که مرتبط با آن موضوع است می‌توانید یک  لینک مناسب و رایگان بدست آورید.
گفتگو در فروم ها (انجمن)
همانند بخش وبلاگ شما می‌توانید با ساخت اکانت در فروم‌ها و قراردادن آدرس صفحات در امضا یا در گفتگوهای مرتبط با کار خود برای صفحات داخلی بک لینک بسازید.
نوشتن پست مهمان
بسیاری از سایتها و وبلاگ ها به کاربران خود اجازه میدهند که مطالبشان را از طریق سایت آنها منتشر کنند، شما با تهیه مطلبی مناسب و قرار دادن آدرس یکی از صفحات داخلی و مرتبط از سایت خود در آن میتوانید یک بک لینک عالی برای خود دست و پا کنید.
وبلاگ
اگر شما یک وبلاگ برروی سایت خود دارید، لینک دادن به صفحات و مطالب دیگر وبلاگ از داخل هر نوشته در دست خودتان بوده و هزینه ای دربر نخواهد داشت و بر سئو هر صفحه تاثیر مثبت خواهد داشت. در واقع به این کار لینک سازی داخلی گفته شده که موجب می شود ربات موتورهای جستجو در هنگام ایندکس سایت شما ارتباط میان صفحات را بهتر تشخیص دهند.

ثبت صفحات داخلی در وب دایرکتوری‌های مخصوص
لینک صفحات داخلی سایت خود را در وب دایرکتوری‌های مخصوص معرفی و ثبت کنید.
انتشار مطالب سایت در شبکه‌های اجتماعی
در صفحات خود در اینستاگرام، تلگرام و لینکدین مطالبی حاوی   لینک منتشر کنید. حتی اگر بک لینک‌ها نوفالو باشند شما از این شبکه‌های اجتماعی برای سایت خود بازدیدکننده جذب خواهید کرد.
امضای ایمیل
لینک خود را در امضای ایمیل خود قرار دهید، این کار بخصوص برای ایمیلهای کاری و مرتبط با سایت شما بسیار مفید خواهد بود.
شما هم میتوانید راههای مختلفی را با خلاقیت خود برای کسب لینک رایگان پیدا کنید ولی دقت داشته باشید که مطالب خود را در صفحاتی با موضوعات مرتبط معرفی کنید و از قراردادن آدرس خود در هر صفحه نامرتبطی خودداری کنید.

پاسخی بگذارید

You have to agree to the comment policy.