سئوتکنیکال چیست؟ و چه مواردی را در بر میگیرد؟

الگوریتم برت
الگوریتم برت شاهکار هوش مصنوعی گوگل
مارس 28, 2020
موقعیت صفر مرده است
موقعیت صفر مرده است، زنده باد موقعیت صفر
مارس 29, 2020
Show all

سئوتکنیکال چیست؟ و چه مواردی را در بر میگیرد؟

سئو تکنیکال اولین قدم در بحث سئو

سئو تکنیکال بخشی بسیار مهم از مراحل سئو است که در آن بیشتر به استاندارد بودن قالب و راحتی ایندکس صفحات برای موتورهای جستجو اشاره می‌شود.

به بیان دیگر، به مراحل بهینه سازی سایت برای ایندکس و خزش راحت‌تر موتورهای جستجو سئو تکنیکال (Technical SEO)گفته می‌شود.

لازم به ذکر است که این بخش از سئو به محتوا ارتباطی نداشته و به زیر ساخت‌های وب‌سایت اهمیت می‌دهد. نام تکنیکال یا فنی نیز به همین منظور برای آن انتخاب شده است.

سئو تکنیکال
سئو تکنیکال بخشی بسیار مهم از مراحل سئو می‌باشد

سئو تکنیکال اولین قدم در بحث سئو یک سایت است.

در سئو داخلی و سئو خارجی، ما تلاش می‌کنیم تا سایت خود را به عنوان یک سایت مفید و کارآمد به گوگل معرفی کنیم. اما در سئو تکنیکال، هدف معرفی کردن سایت به گوگل بوده و مفید بودن محتوا در آن بررسی نمی‌گردد. پس توجه به سئو تکنیکال بسیار قابل اهمیت می‌باشد.

اشتباه در نکات سئو تکنیکال، هر دو نوع سئو دیگر را تحت تاثیر قرارمی‌دهد.

طبق اطلاعات کسب شده از ماز، سئو تکنیکال همانند سئو داخلی، مجموعه اعمالی است که برای بهینه سازی در داخل سایت انجام می‌گیرد، با این تفاوت که اغلب این فعالیت‌ها برای بهینه سازی سایت در نظر ربات های موتور جستجو گر گوگل انجام می‌گیرند. زیرا هر سایت برای خوانده شدن توسط ربات های موتور جستجو (crawler) نیازمند دارا بودن استانداردهای لازم می‌باشد.

در اصل سئو تکنیکال، بهینه سازی ساختار و کدهای سایت است.

قابل ذکر است که پس از به اتمام رساندن چک لیست فاکتور های سئو تکنیکال دیگر نیازی به رفع مجدد خطاها نبوده و این یعنی بهینه سازی یکبار برای همیشه کفایت می‌کند.

سئو تکنیکال
مهمترین موارد سئو تکنیکال

مهمترین موارد سئو تکنیکال (چک لیست)

برای بهبود سئو وب‌سایت خود لازم است که تمامی موارد ذکرشده را رعایت فرمایید.

در ادامه لیستی از موارد سئو تکنیکال یا فنی را برای شما ذکر کرده‌ایم:

شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   جدیدترین بروزرسانی گوگل می May 2020 - آنچه ما می دانیم

بهینه سازی فایل robots.txt

Robots.txt یک فایل متنی است که در ریشه هاست (root) وب‌سایت شما قرار می‌گیرد. این فایل شامل دستورالعمل‌هایی است که موتورهای جستجو برای ایندکس صفحات به آن مراجعه می‌کنند. توسط این فایل می‌توان به موتورهای جستجو دستور داد که چه صفحاتی را ایندکس کنند و چه مطالبی را نادیده بگیرند.

بهتر است با بررسی این فایل مطمئن شوید اجازه ایندکس کردن مطالب سایت شما به ربات‌ها خزنده داده شده است. برای انجام این کار، در مرورگر بعد از نام دامنه‌ی خود عبارت robots.txt را وارد کنید.

در هر سایت صفحاتی وجود دارند که نیاز به ایندکس شدن آن در گوگل نداریم و یا ایندکس شدن آن می‌تواند امنیت سایت را به خطر بیاندازد. از همین رو با استفاده از این فایل می‌توانیم از شناخته شدن این صفحات جلوگیری کنیم.

بهینه سازی ساختار سایت

برای مطالب خود دسته‌بندی‌های صحیح ایجاد کنید. به گونه ای که کاربر با ورود به سایت شما بتواند به راحتی به مطالب دست پیدا کند. صفحات آرشیو مطالب ایجاد کنید و آنها را هم مانند سایر صفحات بهینه سازی کنید.

این صفحات برای نمایش مطالب یک دسته‌بندی مشخص کاربرد دارند که موجب افزایش گردش کاربر در سایت می‌شوند.

استفاده از Bread Crump

Bread crump یک منو شامل لینک‌ صفحات قبلی می‌باشد که به کاربر کمک می‌کند که متوجه شود در کدام قسمت سایت شما قراردارد.

bread-crumps  در تکنیکال سئو درواقع یک نقشه سایت برای کاربران محسوب می‌شود که گوگل استفاده از آن را بسیار توصیه کرده است.

چنانچه سایت شما وردپرس می‌باشد و از قالبی استفاده می‌کنید که bread crump ندارد، می‌توانید آن را به کمک افزونه yoast seo ایجاد کنید.

مهمترین موارد سئو تکنیکال
سئو تکنیکال و نشانه گذاری

استفاده از نشانه گذاری‌ها  (structured data)

داده‌های ساختار یافته به کدهایی گفته می‌شود که شما در قالب وب‌سایت خود اضافه می‌کنید تا هر بخش از محتوای سایت را به موتورهای جستجو معرفی کنید. این کدها بر اساس قراردادهایی نوشته می‌شوند که موتورهای جستجوی اصلی آن را درک می‌کنند.

شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   چگونه می توانم کلمات کلیدی و ترافیک ارگانیک از دست رفته را بازیابی کنم؟

افزودن این کدها باعث می‌شود موتورهای جستجو بخش‌های مختلف سایت شما بهتر درک کنند.

استفاده از داده‌های ساختار یافته بسیار اهمیت دارد زیرا گوگل از آنها در serp‌ استفاده می‌کند.

معمولاً بخشی از structured data‌ها توسط افزونه‌های سئو به وب‌سایت شما اضافه می‌شوند اما برای تکمیل آن بهتر است از یک برنامه‌نویس یا متخصص سئو کمک بگیرید.

سئو تکنیکال
سئو تکنیکال

بهینه‌سازی صفحات ۴۰۴

زمانی که کاربران به صفحاتی مراجعه می‌کنند که دیگر آن صفحه در سایت موجود نیست با خطای ۴۰۴ مواجه می‌شوند. این صفحات ممکن است قبلاً حذف شده باشند یا آدرس آنها تغییر کرده باشد.

بهتر است قالب سایت شما دارای صفحه‌‌ای برای این خطا باشد تا به جای دیدن خطای ۴۰۴ یک صفحه‌ی از قبل طراحی شده مشاهده شود و کاربر را به بخش‌های مختلف سایت هدایت کند. برای مثال یک صفحه که شامل دکمه‌ای برای برگشت به صفحه‌ی اصلی سایت و یا یک فرم برای جستجوی صفحه‌ی مورد نظر کاربر تعبیه شود.

این صفحه می‌تواند از نرخ خروج کاربران کاسته و تاثیر بسزایی در سئو سایت شما داشته باشد.

ایجاد نقشه‌ی سایت

ربات های گوگل سایت ها را به این صورتی که ما میبینیم مشاهده نمی‌کنند، بلکه سایت را بدون ظاهر گرافیکی آن و صرفا از طریق کدها مشاهده می‌کنند. ربات‌ها برای بررسی بهتر سایت نیازمند یک راهنما می‌باشند. نام این راهنما نقشه سایت یا سایت مپ (site map) بوده و پسوند این فایل متنی .MXL است.

این نقشه یک آدرس از کل صفحات و محتواهای سایت ما است که با هر بروز رسانی و ایجاد صفحه جدید، آن نیز به روز رسانی می‌شود تا در بازدیدهای بعدی به ربات‌های جستجوگر برای ایندکس (فهرست بندی) سایت کمک کند. مرجع اطلاع دهنده و راهنمای سایت مپ، سایتِ  Sitemaps.org است.

شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   ممکن است گوگل مجبور شود اسرار الگوریتم خود را فاش کند

در سایت های وردپرسی افزونه هایی برای ساخت نقشه سایت وجود دارند: مانند افزونه Google XML، Sitemaps و یاyoast seo.

نکته مهم در این موضوع این است که پس از ساخت سایت مپ برای اولین بار در سایت، آن را از طریق گوگل کنسول سایت خود به گوگل معرفی کنید.

البته وجود نداشتن سایت مپ به سئو سایت ضربه نمی‌زند اما وجود داشتن آن باعث افزایش رتبه شما می‌گردد.

به کمک این فایل شانس ایندکس تمام صفحات سایت شما افزایش می‌یابد و زمان ایندکس آدرسی از قلم نمی‌افتد!

افزایش سرعت سایت

سرعت سایت یکی از معیارهای مهم در رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها می‌باشد که گوگل به آن توجه زیادی دارد. افزایش سرعت سایت یکی از نکات سئو تکنیکال است که بیشتر به زیر ساخت وب سایت شما مرتبط است.

لازم به ذکر است که حجم تصاویر بارگذاری شده در سایت می‌تواند تأثیر زیادی در سرعت سایت داشته باشد.

مورد دیگر برای افزایش سرعت سایت فشرده سازی کدهای سمت دیتابیس سایت است که در سایت های وردپرسی با افزونه WpRocket انجام پذیر است.

واکنشگرایی صفحات سایت

در گذشته واکنشگرا بودن یک سایت اهمیت زیادی در سئو نداشت. اما رفته رفته و با توجه به افزایش تعداد کاربران موبایلی، گوگل نیز توجه خود را به سمت این موضوع معطوف کرد تا جایی که امروزه نتایج جستجوی گوگل در موبایل، با نتایج جستجو در رایانه متفاوت است.

واکنشگرا بودن (Responsive) صفحات سایت باعث می‌شود کاربران با تمام ابزار‌ها از جمله موبایل، تبلت و.. سایت شما را راحت مشاهده کنند.

واکنشگرایی یکی از مهمترین نکات سئو تکنیکال است که باید حین کدنویسی و طراحی قالب به آن توجه کرد. اگر نمی‌دانید که وب‌سایت شما از نظر گوگل یک وب‌سایت واکنشگرا است یا خیر به ابزار mobile friendly test گوگل مراجعه کنید تا این ابزار وضعیت واکنشگرا بودن سایت شما را بررسی کند.

گوگل رتبه‌ی وب‌سایت‌هایی که واکنشگرا نباشند را در نتایج جستجو با موبایل به شدت کاهش می‌دهد. پس سعی کنید از قالب‌‌های استاندارد و واکنشگرا استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.