سئو یا بهینه سازی وب سایت برای موتور های جستجو چیست ؟

تقاضای همکاری
همکار ما شوید
مارس 3, 2014
بالاترین پیج رنک
بالاترین پیج رنک ( رتبه سایت در گوگل ) در سایتهای ایرانی متعلق به چه وب سایتی است ؟
مارس 4, 2014
نمایش همه

سئو یا بهینه سازی وب سایت برای موتور های جستجو چیست ؟

سئو یا بهینه سازی وب سایت

سئو یا بهینه سازی وب سایت

بهینه‌سازی وب سایت برای موتور جستجو یا سئو  (به انگلیسی: Search engine optimization مخفف  ( SEO )‎) که  در فارسی به آن سئو گفته می‌شود عملیاتی است که برای بهبود دید یک وب‌گاه  یا یک صفحهٔ وب در صفحه نتایج موتورهای جستجو که می‌تواند طبیعی و یا الگوریتمی باشد،

به بیان ساده محبوبیت وب سایت شما به طور کلی سئو گفته می شود که بخش اعظم آن محبوبیت نزد موتور های جستجو است که در این میان موتور جستجوی گوگل همانطور که در مقالات قبل گفتیم سهم بیشتری از باقی موتور ها داراست ، توسعه دهندگان وب معمولا تمرکزشان روی موتور جستجوی گوگل است و با روشهای مختلف سعی می کنند توجه گوگل را به خود جلب کنند .

تاریخچه سئو به سال ۱۹۹۵ بر می گردد که توسط  وب مستر ها و مدیران سایتهای بزرگ شروع شد. در ابتدا همه وب مسترها می بایست تمام صفحات خود را برای آمدن جستجوگرها  به سایت آنها ثبت می کردند تا در نهایت صفحات آنها در نتایج جستجو به نمایش گذاشته می شد. امروزه با رشد اینترنت فروش خدمات اینترنتی هم افزایش یافته است و سئو به شکل یک علم در آمده است و علمی که بسیار پویا است و دائما از طرف موتور های جستجو در حال تغییر و از طرف کاربران نیز در حال تغییر است و همین امر کار توسعه دهندگان وب را سخت تر می کند .

هر چه تعداد ایندکس شده کلمه مورد جستجو بیشتر باشد بهینه سازی سایت به منظور برتری در آن کلمه خاص سخت تر است ، گوگل تعداد مورد جستجو ایندکس شده را در صفحه اول ذکر می کند ، برای مثال برای کلمه “طراحی سایت”حدود ۲/۸۰۰/۰۰۰ مدعی وجود دارد که در این میان ما در صفحه ۲ هستیم ، از این منظر که تقریبا صاحبان تمام این دو میلیون و هشتصد صفحه مدعی سئو هستند دو کلمه ذکر شده تقریبا سخت ترین کلمه محسوب می شود.

شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   سئوتکنیکال چیست؟ و چه مواردی را در بر میگیرد؟

به صورت کلی وب‌ سایت هایی  که دارای بالاترین مکان در صفحات  هنگام جستجو و بیشترین تکرار در صفحهٔ نتایج گوگل باشند، بازدیدکنندهٔ بیشتری از طریق موتورهای جستجو به دست می‌آورند. برای وب مسترها یکی از عوامل مهم و حیاتی بدست آوردن کاربران جدید از موتورهای جستجو و بخصوص گوگل می باشد.

چند روش مشخص و معروف در سئو :

شاخص گذاری کردن

موتورهای جستجوی پیشتاز همچون Yahoo!،Google و Bing از خزنده‌ها جهت یافتن صفحات برای نتایج جستجوی الگوریتمی خود استفاده می‌کنند. صفحاتی که از داخل باقی وب سایت ایندکس شده توسط موتورهای جستجو Link شده‌اند نیاز به ارسال به موتور جستجو ندارند و بصورت خودکار پیدا می‌شوند.

بعضی از موتورهای جستجو ازجمله  Yahoo خدمات پولی ایندکسینگ را پیاده سازی می کنند  که استفاده از خزنده‌ها را هم بصورت مجموعه‌ای از قیمت‌ها و نیز بصورت سیستم بها به ازاء هر Click، اجرا می‌کند. این برنامه‌ها معمولاً ایندکس شدن  در موتور جستجو را ضمانت کرده و در قبال رتبه‌ای مشخص برای صفحه در لیست نتایج جستجو ضمانتی نمی‌کنند.  دو فهرست اصلی اینترنتی یعنی Yahoo Directory و Open Directory Project، هردو نیاز به ارسال دستی و بررسی انسانی دارند.

Google اما ابزاری به نام Google Webmaster Tools ارائه می‌دهد که در آن می‌توان نقشه سایت را توسط خوراک XML ایجاد کرده و بصورت رایگان ارسال نمود تا از یافته شدن تمام صفحات حتی صفحاتی که بصورت خودکار از طریق دنبال کردن Linkها پیدا نمی‌شوند، اطمینان حاصل نمود.

خزنده‌های موتورهای جستجو می‌توانند به عوامل مختلفی در هنگام خزیدن در یک سایت توجه کنند (این همان نقطه اتکای وب مستر ها و توسعه دهندگان وب است) . بعضی اوقات تمامی صفحات ایندکس نمی‌شوند. همچنین فاصله یک صفحه از ریشه سایت می‌تواند عاملی در پیدا شدن یا عدم آن توسط خزنده‌های موتورهای جستجو باشد.

شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   featured snippets یا قطعات برجسته سمت راست گوگل دیگر نیستند

صفحه فرود یا landing page

یکی از فاکتورهای مهم در خصوص سئو مشخص کردن صفحات فرود یا landing page است.

انتخاب کلید واژه‌های مناسب

انتخاب کلید واژه‌های مناسب یکی از فاکتورهای مهم در این رابطه‌است که بایستی توسط دارندگان وب سایت و برنامه نویسان در نظر گرفته شود.

جلوگیری از اجرای خزنده‌ها در صفحات

وب مسترها برای جلوگیری از نتایج ناخواسته در شاخص‌های جستجو می‌توانند لینکهایی توسط فایل استاندارد robots.txt که در فهرست ریشه دامنه ذخیره می‌شود، بسازند که فایلها و فهرست‌های خاصی را مورد خزیدن (Crawl) قرار ندهد تا به رتبه و یا توجه موتور جستجو لطمه نزند.

تولید محتوای جدید و کاربرپسند

یکی از کارهای مهمی که وب مسترها برای بهینه سازی سایت خود و یا سایت های دیگران انجام می دهند تولید محتوای مناسب و جدید برای آن سایت می باشد. محتوای مناسب علاوه بر اینکه بازدید یک سایت را بالا می برد اعتبار سایت را نزد موتورهای جستجو افزایش می دهد و می توانید لینک های طبیعی برای سایت ایجاد کند.

در آینده بیشتر درباره بهینه سازی و روشهای آن خواهیم نوشت .

پاسخی بگذارید

You have to agree to the comment policy.