سرپ یا SERP چیست؟ و چرا همواره در حال تغییرند؟

چرا آمارهای گوگل سرچ کنسول و گوگل آنالیتیک هیچ وقت با هم مطابقت ندارند؟
چرا آمارهای گوگل سرچ کنسول و گوگل آنالیتیک هیچ وقت با هم مطابقت ندارند؟
آوریل 3, 2020
جستجو تصویر بهترین شیوه و تغییرات در طول سال
جستجوی تصویرگوگل، بهترین شیوه و تغییرات از چند سال قبل تا امروز
آوریل 5, 2020
Show all

سرپ یا SERP چیست؟ و چرا همواره در حال تغییرند؟

سرپ یا SERP مخفف کلمات search engine result page است که به صفحه نتایج موتور جستجو در زمان جستجوی یک عبارت گفته می‎شود. در واقع به صفحه نتایج حاصل از جستجوی یک عبارت Search Engine Result Page گفته می‌شود.

به بیان ساده‌تر شما دنبال مطلبی با عنوان “کیک شکلاتی” هستید. قطعا این کلمه را در یکی از مرورگرهای خود جستجو کرده و صفحات از نتایج این عبارت به شما نشان داده خواهدشد. در هر صفحه تعدادی سایت به شما نمایش داده می‌شود‌ که به این صفحات سرپ یا Serp گفته می‌شود. این نتایج براساس جستجوی شما نمایش داده می‌شود و همچنین منحصر به فرد نیز هست. زیرا ممکن است که جستجوی همین کلمه کلیدی برای یک کاربر دیگر متفاوت باشد.

از جمله دلایل تفاوت نتایج جستجو میان کاربران، در مواردی مانند مکان فیزیکی کاربر، تاریخچه مرورگر، علاقه‌های کاربر می‌باشد.

در ضمن در نظر داشته باشید که نتایج بدست آمده در یک صفحه دو نوع می‌باشد: نتایج جستجوی ارگانیک که توسط الگوریتم‌های موتور جستجو رتبه بندی می‌شوند و نتایج جستجوی پشتیبانی شده یعنی تبلیغات که براساس مواردی مثل مکان کاربر، جنسیت، علایق و… نشان داده می‌شوند.

سرپ یا serp
سرپ یا serp

رابطه میان سئو سایت وسرپ یا SERP نشان دهنده موفقیت یک وب سایت است.

زیرا هنگامی که یک سایت از لحاظ مدیریت و استراتژی‌های بهبود سئو خوب عمل کرده‌باشد در صفحه اول نتایج جستجو نشان داده خواهد شد.

قابل ذکر است که نتایجی که در سرپ یا SERP نشان داده می شود همواره ثابت نبوده و بر اساس عملکرد وب سایت ها متفاوت خواهد بود و همین امر زمینه رقابت میان وب سایت‌ها برای ارائه خدمات و محتوای بهتر به مخاطبان را فراهم نموده است.

شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   5 ابزار مهم گزارش گیری سئو برای کسب و کارها

اهمیت سرپ یا SERP

با توجه به جدال سختی که برای قرار گرفتن در صفحات و رتبه‌های اول موتور های جستجو حاکم است، و آمار های موجود حکایت از این دارد که بیش از ۹۰ درصد کاربران فقط صفحه اول موتور جستجو را بررسی می‌کنند  و هیچ گاه به صفحه‌ای دوم نتایج رجوع نمی‌کنند. می‌توان پی برد که صفحه اول نتایج جستجو از اهمیت ویژه و فوق‌العاده‌ای برخوردار است. به طوری که قرارگیری در صفحه اول نتایج موفقیت یک شرکت را می‌تواند تضمین نماید. استراتژی مناسب در بحث گزینش کلمات کلیدی و انتخاب رقابتی‎ترین واژه‎های کلیدی به منظور قرارگیری در صفحه اول بسیار موثر هستند.

لذا Search Engine Result Page از اهمیت بالا برای وبمستران کسب و کارهای مختلف برخوردار است.

روش‌های مهم در بهبود سرپ یا serp

زمانی که این قضیه مطرح می‎شود، می‎توان گفت که استفاده از محتوای با کیفیت و با ارزش به همراه استراتژی صحیح در گزینش کلمات کلیدی بسیار موثر است. در مرحله اول بایستی رقبا را شناسایی کنیم و در این زمینه عوامل زیر را بایستی مد نظر بگیریم:

  • مشخص کردن کلمات کلیدی با بالاترین سطح اهمیت (اغلب اوقات تک کلمه‎ای و بسیار رقابتی)
  • موقعیت SERP سایت‎های رقیب برای گروهی از کلمات کلیدی مختلف (برای بررسی نقاط ضعف و قوت رقبا)
  • کلمات کلیدی تک و چند سیلابی (بهترین انتخاب استفاده از کلمات کلیدی که رقبا در آن ضعف دارد)
  • استفاده از کلمات کلیدی ترکیبی (یک استراتژی صحیح برای رسیدن به جایگاه درست برای کلمات کلیدی اصلی)

تغییرات ایجادشده در SERP

صفحات نتایج موتورهای جستجوگر گوگل یا SERP ها دائما در حال تغییر هستند تا بتوانند نیاز کاربران را به بهترین شکل برآورده نمایند، وب‌سایت‌هایی که می‌خواهند به‌صورت منظم ترافیک ارگانیک و طبیعی خود را افزایش دهند باید بتوانند در صفحه اول نتایج و در بالاترین رتبه ممکن باقی بمانند.

شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   راهنمای کامل بروزرسانی الگوریتم تطبیق دقیق دامنه یا Exact Match Domain یا EMD

تصور کنید که بررسی‌های شما در BrightEdge نشان بدهد که ۵۱% از ترافیک وب‌سایت شما از طریق روش‌های ارگانیک به طراحی سایت شما جذب‌شده است، پس تغییرات SERP یک عامل نگران‌کننده برای شما خواهد بود. این عامل برای تمامی وب‌سایت‌هایی که بخش عمده ترافیک آنها ترافیک ارگانیک است، عاملی بسیار موثر و سرنوشت‌ساز است.

موقعیت وب‌سایت شما در SERP و همچنین تعداد وب‌سایت‌هایی که در نتایج جستجو بالاتر از وب‌سایت شما قرار می‌گیرند و مطالب خوبی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند، تعداد کلیک‌هایی که وب‌سایت شما دریافت می‌کند را تعیین می‌کنند.دانستن اینکه کاربران هنگامی که یک عبارت مورد جستجوی مشخص را در گوگل تایپ می‌کنند دقیقا به دنبال چه چیزی هستند، عاملی است که بر روی نرخ کلیک یک طراحی سایت بسیار موثر است؛ زیرا با دانستن این مطلب شما می‌توانید پیش‌بینی کنید که پس از جستجوی یک مطلب کاربران بر روی کدام لینک‌ها کلیک خواهند کرد و کدام نوع از مطالب می‌تواند نظر کاربران را جلب کرده و خواسته‌های آن‌ها را برآورده کند.

گوگل تلاش‌های بسیاری درزمینه درک منظور کاربران انجام داده است زیرا قصد دارد به بهترین نحو ممکن رضایت آن‌ها را جلب نماید. از این‌رو پیشنهاد می‌شود وب‌سایت‌هایی که می‌خواهند موقعیت خود را در SERP بهبود دهند درزمینه درک منظور و مقصد کاربران قدم بردارند؛ زیرا از این طریق علاوه بر جلب رضایت گوگل می‌توانند رضایت کاربران را نیز جلب نموده و تعداد بیشتری از کاربران را به وب‌سایت خود جذب نمایند.

سرپ یا serp  چرا تغییر می کند
سرپ یا serp چرا تغییر می کند

جدیدترین تغییرات مشاهده‌شده در SERP ها

گوگل با ایجاد تغییرات جدید در SERP ها توجه بسیاری از صاحبان وب‌سایت‌ها را به خود جلب کرد. این تغییرات شامل حذف آگهی‌های تبلیغاتی یا همان ads از نوار کناری و افزایش فضای اختصاص داده‌شده به ads در بالای نتایج ارگانیک برای برخی عبارات مورد جستجوی خاص می‌باشد.

شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   کنیبالیزیشن Cannibalization چگونه اتفاق می افتد؟ و آیا ابزاری برای تشخیص این مشکل وجود دارد؟

اما آنچه که صاحبان وب‌سایت‌ها و دارندگان نام‌های تجاری معتبر باید بیشتر به آن توجه کنند افزایش تاکید گوگل بر درک منظور و هدف کاربران و اعمال آن در SERP ها است.

سال‌ها است که همه ما علائم این کار را در گوگل مشاهده می‌کنیم. برای مثال گوگل برخی از عبارات مورد جستجو را چیز مشخصی تفسیر می‌کند و تعبیر و تفسیر خاصی را برای برخی عبارات فرض می‌کند. به همین دلیل است که شما زمانی که یک عبارت مورد جستجو را به دو شکل مختلف در گوگل وارد می‌کنید ممکن است نتایج متفاوتی دریافت کنید.

چه تفاوت های در نتایج جستجوی گوگل در SERP می توان مشاهده نمود؟

در گذشته و در آغاز کار گوگل نتایجی که در SERP به نمایش در می آمدند کاملا شبیه به هم بودند. به این معنا که در تفاوتی از لحاظ ظاهری و امکانات در SERP وجود نداشت.

اما امروز با پیشرفت هایی که در زمینه تبلیغات اینترنتی به وجود آمده و همچنین با توجه به این که رقابت در فضای اینترنت به رقابتی بسیار نزدیک بدل شده است امکانات متعددی به SERP افزوده شده که می تواند یک وب سایت را در نتایج جستجو متفاوت از سایرین به نمایش بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.