طراحی سایت و سرعت سایت
چطور دو وب سایت را با هم مقایسه کنیم ؟
فوریه 16, 2014
برترین وب سایت های ایران و جهان
۱۰ وب سایت برتر دنیا کدامند ؟
فوریه 20, 2014
Show all

طراحی سایت ریسپانسیو چیست ؟

بگزارید اینگونه شروع کنم ، چند شب گذشته داشتم مسابقات اسکی آلپاین را می دیدم که در حین مسابقه یکی از ورزشکاران هنگام پرش در بخشی از مسیر مسابقه زمین خورد و آسیب دید ، همینطور که روی کاناپه لم داده بودم  موبایلم را برداشتم و سعی کردم ببینم اسپانسر این ورزشکار چه شرکتی بوده  وآیا اسیب جدی بوده یا خیر و همینطور دوست داشتم ببینم پرش میانه مسیر باعث این حادثه شده و یا کیفیت نامناسب وسائل اسکی اسپانسر ورزشکار؟

پاسخ همه این سوالات را هنگام جستجو در اینترنت می خواستم بیابم ، کمی جستجو کردم و سایتهایی را دیدم  بعد هم ادامه مسابقات را پیگیری کردم .

فردای آن روز که پای کامپیوتر بودم باز همان موارد را دنبال کردم و جالب اینکه این بار به نتایج دیگری در جستجوی با سیستم دسکتاپ رسیدم و دقیقا این همان چیزی است که می خواهم درباره آن صحبت کنم.

طراحی سایت رسپانسیو

طراحی سایت ریسپانسیو

کسانیکه وب سایتشان این قابلیت را دارد که در گوشی های موبایل هوشمند با سایز های مختلف و تبلت ها و آی پد ها به صورت مطلوب وب سایتشان را نمایش دهد در واقع فرصت های بیشتری نسبت به رقبای دیگر خود دارند و این قابلیت همان ریسپانسیونس Responsiveness  است .

جستجوگر گوگل و سایر موتورهای جستجو به شکل کاملا گزینشی برای وب سایتهای با طراحی ریسپانسیو هنگام جستجو از این دستگاه ها اولویت قائل می شوند.

امروزه درخواست برای این قابلیت رو به افزایش است و همه می خواهند از این فرصتها سهم بیشتری ببرند.

برای طراحی سایت ریسپانسیو سال ۲۰۱۳ سال خاصی بود ، بدلیل رشد بی سابقه دستگاه های هوشمند مانند گوشیها ، تبلت ها و …و تغییر رویکرد کاربران به سمت این گونه دستگاه های هوشمند به ویژه گوشیهای هوشمند طراحی سایت نیز دچار دگرگونی بسیاری شد .

شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   چرا آمارهای گوگل سرچ کنسول و گوگل آنالیتیک هیچ وقت با هم مطابقت ندارند؟

به آمار ۸۰ درصدی زیر توجه فرمایید :

۸۰% کسانیکه گوشیهای هوشمند دارند هنگام صبح قبل از اینکه دندانهای خود را مسواک بزنند گوشیهای خود را چک می کنند.

۸۰% کسانیکه عضو شبکه اجتماعی فیسبوک هستند گوشیهای هوشمند ، تبلت و آیفون و یا کیندل ( تبلت انحصاری آمازون ) دارند.

۸۰% کسانیکه گوشیهای هوشمند دارند هر ۱۵ دقیقه گوشی خود را برای مطالب جدید چک می کنند

طراحی سایت رسپانسیو

طراحی سایت ریسپانسیو

آیا ریسپانسیو بودن طراحی سایت در رتبه سایت تاثیر دارد ؟

به صرف ریسپانسیو بودن طراحی سایت  خیر ، اما این قابلیت باعث ایجاد ترافیک بیشتر برای سایت می شود که در نهایت در رتبه وب سایت تاثیر گذار است ، چرا که در تماما شرایط شما در دسترس خواهید بود .

ابزاری برای چک کردن قابلیت ریسپانسیو بودن طراحی سایت وجود دارد ؟

شما می توانید در این وب سایت  نحوه نمایش وب سایت خود را در مدلهای معروف گوشیهای هوشمند و تبلتهای معروف بازار و دستگاه های اپل و همچنین رزولوشن های انتخابی خود مشاهده نمایید و مشکلات وب سایت خود را ببینید ، تصاویر زیر مربوط به وب سایت ما است که در این ابزار چک شده است :

ابزار چک کردن  طراحی سایت رسپانسیو

ابزار چک کردن طراحی سایت ریسپانسیو

در این وب سایت حتی می توانید نحوه نمایش وب سایت خود را در تلوزیون های هوشمند که تعدادشان به سرعت رو به افزایش است نیز ببینید .

اما قابلیت ریسپانسیو بودن طراحی سایت دقیقا چیست ؟

ریسپانسیو بودن طراحی سایت یعنی قابلیت انعطاف پذیری طراحی سایت و همچنین در برنامه نویسی سایت که هنگام بارگزاری  صفحات با طول و عرض مختلف سایت با سرعت مناسب و بدون حذف موارد و اطلاعات ضروری صورت بگیرد ، البته این به این معنا نیست که سایتهای غیر ریسپانسیو در تبلتها و گوشیهای هوشمند بارگزاری نمی شوند و دیده نمی شوند بلکه به شکل هوشمندانه کنترل نمی شوند ، یک طراحی سایت ریسپانسیو چند مرحله طراحی بیشتر از سایتهای معمولی دارد و باید قالبهای مختلفی را طراحی و  شکل داد تا مطالب با دسته بندی موضوعی به شکلی مناسب در آنها قرار گیرند.

شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   طراحی سایت شرکت شاورکار

وب سایتهایی که دارای قابلیت ریسپانسیو بودن در طراحی سایت نمی باشند معمولا در نمایش اطلاعات و مخصوصا تصاویر در ابعاد مختلف دچار اشکال می شوند و بخشی از تصاویر نمایش داده نمی شود و یا به نحو مطلوب مطالب در کنار آن قرار نمی گیرد ، برازرهای (Browser) مختلف هم تا حدی می توانند این کاستی ها را جبران نماییند و در نهایت عدم داشتن قابلیت طراحی سایت ریسپانسیو  یعنی اینکه حداقل کاربرانی هستند که وب سایت ما را خوب نمی بینند.

طبیعی است هرچه طراحی سایت شما ابعاد بیشتری از گوشیهای هوشمند را پوشش دهد سهم بیشتری از کاربران را شامل خواهد شد و احتمال اینکه طراحی گرافیک شما دستخوش تغییر شود کمتر است و دقیقا به دلیل همین پوشش بیشتر کاربران طراحی سایت ریسپانسیو روز به روز سخت تر می شود چراکه دستگاه هایی که محبوبیت پیدا می کنند و مورد اقبال کاربران قرار می گیرند بیشتر می شوند .

و در آخر اگر طراحی وب سایت شما ریسپانسیو نیست یعنی شما گاهی در دسترس نیستید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.