طراحی سایت کافه رستوران سیر و زیتونطراحی سایت کافه رستوران سیر و زیتون
طراحی سایت کافه رستوران سیر و زیتون
مارس 28, 2014
طراحی سایت و دردسر رمز عبور
طراحی سایت و دردسر انتخاب رمزهای عبور – پسورد –
جولای 6, 2014
نمایش همه

طراحی سایت و اس کیو ال SQL دیتابیس

طراحی سایت و اسکیو ال SQL

طراحی سایت و اسکیو ال SQL

آیا در طراحی سایت شما از اس کیو ال استفاده شده ست ؟
یکی از نرم افزارهایی که اگر از طراحی سایت حذف شود  دنیای طراحی سایت دچار مشکل جدی خواهد شد ، اس کیو ال است ، برای مدتها مایکروسافت اس کیو ال بی رقیب بود تا اینکه سرو کله رقبایی چون مای اس کیو ال پیدا شد اما در هر صورت چه در طراحی سایت و چه در دنیای برنامه ها بخش غیر قابل چشم پوشی اس کیو ال است .
زبان ساختارمند پرسش‌ها یا اس‌کیوال یا سی‌کوال (Structured Query Language – SQL) زبانی است سطح بالا  که برای ایجاد، تغییر، و بازیابی داده‌ها و نیز عملیات بر روی آنها به‌کار می‌رود.
آیا می دانید در ایران دیتا بیس هایی داریم که هردقیقه یک گیگا بایت به حجم آنها اضافه می شود ؟ و این حجم دیتا قابل کنترل و دسترسی نیست مگر از طریق اس کیو ال دیتا بیس .
امروزه تقریبا در تمام  وب سایتها از اس کیو ال استفاده می شود و استفاده از اس کیو ال در طراحی سایت برای بالا بردن سرعت و کنترل داده ها استفاده می شود .
طراحی سایت و اسکیو ال SQL

طراحی سایت و اسکیو ال SQL

اینکه کدامیک از دیتا بیس ها بر دیگری برتری دارند موضوع بحث این نوشته نیست و در آینده رقبای دنیای اس کیو ال را با یکدیگرمقایسه خواهیم کرد اما آنچه مسلم است وب سایتهایی که دارای امنیت بالاتری هستند از نسخه های بروز اس کیو ال استفاده می کنند.
همانطور که می دانید مایکروسافت ورژن جدید sql  را با نام sql 2014  را در آپریل منتشر کرده است. در طول سال ها مایکروسافت پیوسته ویژگی های جدیدی برای این نرم افزار محبوب معرفی کرده است. در ورژن sql2005  تکنولوژی database mirroring معرفی شد. و در sql2008  رمز گذاری شفاف کامل     transparent full-database encryptionرا ابداع کرد. Sql2012  شاهد ورود تکنولوژی “AlwaysOn” و ایندکس های ستونی -column store indexes- بود.و حالا در sql2014 قالبیت های جدید چیست؟ مایکروسافت برای sql 2014  ده ها قابلیت جدید را در سایت خود عنوان کرده است که در اینجا قصد داریم به دو مورد برجسته آن اشاره کنیم.
پردازش آنلاین تراکنش در حافظه : In-memory OLTP (یا جدول درون حافظ ای – in-memory table)
مهمترین ویژگی جدید از دید کاربران که مجر به سرعت بخشی بیش از پیش دسترسی به داده ها میگردد. این ویژگی حاصل تلاش مایکروسافت روی پروژه ای با نام Hekaton می باشد که هدف آن افزایش ظرفیت مورد استفاده از حافظه روی سرورهای مدرن است. به زبان ساده در این تکنولوژی جداول تمامی دیتا ها را در حافظه ی رم نگهداری می کنند. این جداول درصدد رفع مشکل کاهش سرعتی هستند که به علت فرآیندهای لاک و لچ در زمان تغییرات جداول به وجود می آیند. در این جداول تعداد لاک و لچ ها در زمان اجرای کوئری بسیار پایین است.
نامناسب برای جداول با رشد سریع: توجه داشته باشید چون این جدول ها روی دیسک ذخیره نمی شوند و روی رم هستند و حافظه رم محدود است، استفاده از این جدول در مورد دیتا هایی که تعداد دیتا های آن دارای رشد سریع است نامناسب می باشد. در عوض برای جداولی که دیتا های آن دارای تغییرات UPDATE  زیاد است مناسب است.
نیاز به دیسک پرسرعت: درست است که دیتا ها روی دیسک ذخیره نیمی شوند ولی همچنان لاگ آنها روی دیسک می باشد . برای همین برای همخوانی با سرعت بالای رم نیاز به دیسک با سرعت بالا نیز احساس می گردد.
دلیل دوم برای دیسک پرسرعت احتیاج به لود شدن سریع جداول در زمان روشن شدن سرور است. زمان RESTART سرور دیتا های جداول IN-MEMORY  از روی دیسک به روی رم انتقال پیدا می کنند  و در صورتی که سرعت دیسک پایین باشد عمل شروع کار سرور به کندی انجام خواهد شد.
یکپارچه سازی با تکنولوژی آزور : Azure integration
یکپارچه سازی با سرویس ویندوز آزور و قابلیت پشتیبان گیری از دیتا روی فضای ابری -cloud- از دیگر ویژگی های افزوده شده است.
شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   طراحی سایت و محبوبیت وب سایت

پاسخی بگذارید

You have to agree to the comment policy.