نرخ کلیک یا CTR چیست و چه ارتباطی با ایمپرشن Impression دارد؟

موقعیت صفر مرده است
موقعیت صفر مرده است، زنده باد موقعیت صفر
مارس 29, 2020
به‌روزرسانی گوگل‌سرچ‌کنسول
به‌روزرسانی گوگل‌سرچ‌کنسول : کنترل بیشتری بر اعلان‌های داده و ایمیل
مارس 31, 2020
Show all

نرخ کلیک یا CTR چیست و چه ارتباطی با ایمپرشن Impression دارد؟

نرخ کلیک یا CTR چیست و چه ارتباطی با ایمپرشن Impression دارد؟

نرخ کلیک یا CTR  یک فاکتور تعیین کننده است که به زبان ساده برای اینکه بفهمید چه بخشی از کسانیکه شما را می بینند تمایل دارند با شما بیشتر آشنا شوند به آن رجوع می کنید، عوامل بسیاری روی این فاکتور تاثیر می گذارند که بخشی بصری و بخشی هم فنی است مانند انتخاب کلمات کلیدی ، یا سئو تکنیکال و سازگاری با الگوریتم های گوگل که در این نوشته به همه این عوامل خواهیم پرداخت.

Impression چیست؟

Impression‌ به معنای تعداد دفعات دیده شدن است. یعنی وب‌سایت ما در نتایج جستجو چندبار دیده شده است. اجازه دهید با مثالی موضوع را کاملاً روشن کنم.

برای مثال فرض کنید که در اینترنت عبارت “کیک میوه ای” را جستجو می‌کنیم. موتور جستجو در صفحه‌ی اول نتایج ۱۰ وب‌سایت مرتبط را نمایش می‌دهد. به محض نمایش لیست نتایج، برای این ۱۰ سایت صفحه اول یک impression ثبت می‌شود.

پس هر impression به این معنی است که وب‌سایت ما با جستجوی آن عبارت در نتایج وجود داشته است.

چند نکته‌ی مهم در مفهوم Impression

اول :  Impression حتماً به این معنا نیست که کاربر نام سایت ما را دیده باشد. برای مثال ممکن است سایت ما در سطر دهم از نتایج باشد و کاربر فقط صفحه را تا سطر پنجم اسکرول کند و وارد سایت دیگری شود. همین که وب‌سایت ما جزو ۱۰ نتیجه‌ای باشد که کاربر در آن صفحه حضور دارد برای ما یک Impression‌ ثبت می‌شود حتی اگر اسم سایت ما را ندیده باشد.

دوم :  اگر وب‌سایت ما در صفحه‌ی دوم از نتایج باشد ولی کاربر وارد صفحه‌ی دوم نتایج نشود، برای وب‌سایت ما Impression ثبت نمی‌شود.

شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   آنچه در مورد به روزرسانی الگوریتم وام یا Google Payday باید بدانید

سوم : اگر وب‌سایت ما در جستجوی کلمه‌ای همیشه در صفحه‌ی اول از نتایج باشد، تعداد ایمپرشن های سایت ما در این کلمه برابر است با تعداد جستجو‌های این کلمه‌.

CTR چیست؟

CTR مخفف عبارت Click Through Rate است و به معنای نرخ کلیک است. به نسبت تعداد کلیک‌های دریافتی به تعداد دفعات دیده شدن CTR گفته می‌شود.

۱۰۰ * ( Impression / تعداد کلیک ) =CTR

فرض کنید impression سایت شما با یک کلمه‌ی کلیدی مشخص، ۱۰۰ باشد. از این ۱۰۰ بار حضور در نتایج ۱۵ بار روی سایت شما کلیک شده و کاربر وارد سایت شما شده است، در این صورت ctr سایت شما برابر با ۱۵ درصد است.

هرچه نرخ کلیک وب‌سایت ما بالاتر باشد، به این معناست که کاربران بیشتری وب‌سایت ما را برای بازدید انتخاب کرده‌‌اند و محتوای وب‌سایت ما مطلوب‌تر بوده است.

فرمول نرخ کلیک یا CTR

فرمول نرخ کلیک یا CTR

نرخ کلیک خوب چیست و به چه عواملی بستگی دارد؟

دقت داشته باشید که به‌طور کلی CTR، به نوع کسب و کار و همچنین حوزه مورد فعالیت شما ارتباط زیادی داشته و نرخ کلیک خوب به عوامل زیادی بستگی دارد. برای مثال تبلیغات شما در گوگل ادز باید در حدود ۲ درصد CTR داشته باشد و اگر میزان کلیک آن از این ۲ درصد بیش‌تر باشد نشان می‌دهد که نرخ کلیک یا CTR وب‌ سایت شما در وضعیت مناسبی است. البته در نظر داشته باشید که اگر از تبلیغات فیس‌بوک استفاده می‌کنید نرخ تبدیل آن از نرخ تبدیل گوگل کمتر است و طبق بررسی‌های انجام شده حدودا نصف تبلیغات گوگل کلیک می‌خورد. یعنی در حدود ۱ درصد. در ادامه راه‌های افزایش نرخ کلیک یا CTR را بررسی می‌کنیم.

شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   جدیدترین بروزرسانی گوگل می May 2020 - آنچه ما می دانیم

عوامل تاثیرگذار در کاهش نرخ کلیک یا  CTR

همان‌طور که به عوامل تاثیرگذار در افزایش CTR توجه دارید باید سعی کنید به عوامل کاهش آن هم دقت کنید و آن‌ها را استفاده نکنید. آدرس صفحه نامربوط و دامنه‌ غیرمرتبط با موضوع جستجو شده توسط کاربر یکی از موارد کاهش نرخ کلیک است. همچنین استفاده از متای نامربوط و تکراری می‌تواند به کاهش CTR منجر شود. ضمن اینکه هر موردی که روی کاهش رتبه شما در نتایج جستجوی گوگل موثر باشد، باعث کاهش CTR خواهد شد.

تاثیر نرخ کلیک یا CTR روی سئو سایت

همه ما می‌دانیم که گوگل موتور جستجوی بسیار قدرت‌مندی است و نتایج جستجو را بر اساس رتبه سایت‌ها مشخص می‌کند. مناسب بودن این نرخ کمک می‌کند تا گوگل سایت شما را در رتبه‌های بالاتر نسبت به رقیبان‌تان قرار دهد. البته دقت داشته باشید که این نرخ، همیشه به سئو سایت کمک نمی‌کند و اگر کاربران پس از ورود به سایت شما سریعا صفحه را ببندند نشان می‌دهد که توضیحات شما غیرواقعی بوده و به همین خاطر یک نمره منفی از گوگل دریافت می‌کنید.
آیا افزایش CTR بر رتبه بندی گوگل تاثیرگذار است؟
طبق نظر کارشناسان افزایش نرخ CTR روی رتبه گوگل سایت تاثیر می‌گذارد، اما نه به‌صورت مستقیم. در واقع بالا رفتن نرخ کلیک به گوگل نشان می‌دهد که مطلب سایت، برای کاربران جذاب و مناسب بوده است و به همین خاطر به مرور زمان الگوریتم‌های گوگل رتبه سایت شما را بهبود می‌بخشند.

برای افزایش CTR چه باید کرد؟

اگر می‌خواهید نرخ کلیک یا CTR سایت‌تان را افزایش دهید باید در نظر داشته باشید که راه‌های زیادی برای این کار پیش روی شماست. برای مثال یکی از مهم‌ترین عوامل بالا رفتن CTR، حضور سایت در رتبه‌های بالای گوگل است. همان‌طور که می‌دانید شما می‌توانید با پرداخت هزینه به گوگل در رتبه اول قرار بگیرید اما راه‌های رایگان زیادی نیز وجود دارد که باعث می‌شود سایت شما در نتایج اولیه گوگل ظاهر شود. همچنین وجود کلمه کلیدی اصلی در سئو تایتل و متادیسکریپشن هم باعث می‌شود تا CTR کاربران افزایش پیدا کند.

برای اینکه نرخ کلیک مناسبی داشته باشید مهمترین نکته این است که در جایگاه مناسبی از SERP قرار بگیرید.

شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   200 عامل رتبه بندی گوگل: لیست کامل عوامل رتبه بندی در 2020 کدامند؟

همچنین استاندارد بودن کاراکترهای عنوان سئو هم اهمیت بسیار زیادی برای افزایش نرخ کلیک دارد. اگر عنوان سایت شما برند باشد یک گام دیگر به افزایش CTR وب‌سایت‌تان نزدیک شده‌اید. تحقیقات نشان داده است سایت‌هایی که برند هستند نسبت به دیگر موارد، CTR بهتری را دریافت می‌کنند. همچنین آدرس سایت یا آدرس صفحات نیز می‌توانند باعث افزایش یا کاهش نرخ کلیک شوند. در هنگام ایجاد آدرس یک صفحه سعی کنید به ساختارهای زیرشاخه‌ها اهمیت دهید و کلمات مناسب و پر جستجو را به‌عنوان آدرس مشخص کنید.

برای افزایش CTR علاوه بر اینکه باید تلاش کنید جایگاه خود را در نتایج بهبود ببخشید باید:

  • هر صفحه از سایت را برای عبارات مرتبط سئو کنید.
  • در نتایج گوگل جذاب ظاهر شوید. سعی کنید عناوین سئو جذاب بنویسید.
  •  در متا description یا توضیحات متا، توضیحات کاربردی همراه با کلمات کلیدی بنویسید.
  •  سعی کنید از داده‌‌های ساختار یافته در سایت استفاده کنید تا علاوه بر عنوان و توضیحات، اطلاعات دیگر مانند رای کاربرها هم نمایش داده شود و این در افزایش کلیک موثر خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.