تراکم کلمات کلیدی و تاثیر آن بر سئو کلمات

ساختار URL دوستانه
راهنمای نهایی ساختار URL ها برای سازگاری بیشتر با سئو
آوریل 15, 2019
تلفن ویپ voip
تلفن ویپ VOIP چیست ؟
آگوست 10, 2019
Show all

تراکم کلمات کلیدی و تاثیر آن بر سئو کلمات

چگالی یا تراکم کلمات کلیدی بدون شک از تاثیر گذارترین فاکتور ها در پیدایش ارتباط محتوا با موضوع هدف شما است که گوگل به آن اهمیت ویژه ای میدهد.

پیش از این درباره سئو با مقالات مختلف مانند : ابزارهای رایگان گوگل برای سئو، گوگل سایت‌های با محتوای دزدی را نمایش می‌دهد، سئو محلی و … با شما گفتگو کرده بودیم و امروز می خواهیم کمی فراتر برویم و تخصصی تر درباره سئو صحبت کنیم که البته قصدمان باز کردن و ساده کردن این مفاهیم هست ، تاجایی که می توانیم .

تاریخچه تراکم کلمات کلیدی

تاریخچه تراکم کلمات کلیدی
تاریخچه تراکم کلمات کلیدی

یکی از مسائل مهم در سئو مقدار تکرار کلمات کلیدی در متونی است که برای وب سایت تهیه می شود که از آن به عنوان تراکم کلمات کلیدی یاد می شد و این مفهوم از جایی ظهور پیدا کرد که گوگل در چندین سال قبل به راحتی با تکرار کلمات کلیدی فریب می خورد که منظورمان از گوگل ربات ها و در واقع هوش مصنوعی موتور جستجوی گوگل هست که قبلا در باره ان در ساختار متور های جستجو صحبت کرده ایم.

اما به مرور گوگل همانطور که روش هایی برای بالا آوردن رتبه وب سایت ها در کلمات کلیدی ترند می شد قدرت خود را ارتقا میداد و تا جایی پیش رفت که الگوریتم هایی مسئول کنترل این تکرار ها شدند و از اینجا بود که وب مسترها سعی در یافتن حد پایین و بالای این تکرار ها کردند.
شما نمی توانید کلمات کلیدی را از حدی بیشتر استفاده نمایید و نمی توانید از حدی کمتر در متن شما باشد و در هر دو صورت به ضرر شما خواهد بود و در نتایج گوگل نمایش داده نخواهید شد.

شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   ۳۰ بلاگر و ۳۰ نکته : بهینه سازی وب سایت

گوگل از چه فاکتور هایی برای چگالی کلمات کلیدی استفاده می کند؟

یادمان باشد گوگل دیگر آن گوگل قدیمی نیست و تنها تکرار خود کلمات را در نظر نمی گیرد و کاملا به متن و معنای آن اشراف دارد علاوه براین که تکنیک شما را نیز مورد بررسی قرار میدهد و در جستجو نیز این ارتباط را محاسبه و در نتایج جستجو تاثیر می دهد.

گوگل و تراکم کلمات کلیدی
گوگل از چه فاکتور هایی برای چگالی کلمات کلیدی استفاده می کند؟

فاکتور های جستجوی معنایی گوگل :

گوگل از یک سری سیگنال ها برای بکار بردن جستجوی معنایی در کل نتایج جستجو استفاده می کند:
جستجو های محبوب
محل جستجو کاربر
نوع جستجو
کلمات مترادف
کلمات هم گروه
کلمات مرتبط معنایی

 محاسبه چگالی کلمات کلیدی

رتبه چگالی کلمات کلیدی بر حسب درصد محاسبه می‎گردد که به هر میزان از یک کلمه کلیدی استفاده بیشتری شده باشد، چگالی کلمه کلیدی نیز افزایش پیدا می‎کند.

در حالت عادی بسیاری از وب سایتها میزان چگالی کلمات کلیدی را مشخص نمی‌کنند که برای این امر به آنالیز وب سایت نیاز داریم. ابزار Keyword Density Analyzer Tool توسط  SEOBOOK معرفی شده که بواسطه آن می‎توان وارد سورس صفحه خود شد و چگالی کلمات کلیدی را بررسی نمود. همچنین می‎توان لینک صفحه محتوای مورد نظر را در آدرس سایت وارد و چگالی کلمات کلیدی خود را مشاهده کرد و یا از یک نرمافزار سئو مانند یوآیت استفاده کرد که به صورت خودکار چگالی تمام مقالات را محاسبه می کند.

از آنجا که وجود کلمات کلیدی برای محتوای سایت اهمیت زیادی دارد، لذا موتورهای جستجو، اعتبار مطالب و محتوای اصلی را بر مبنای این کلمات می‎گذارند. میزان چگالی کلمات کلیدی در وب سایت بر حسب نظریات مختلف، متفاوت می‎باشد. بسیاری از کارشناسان بهینه سازی وب سایت ها، بر این نظرند که میزان چگالی کلمات کلیدی باید ۲ تا ۳ درصد باشد. به این معنا که اگر محتوا متشکل از ۱محاسبه چگالی کلمات کلیدی بر حسب فرمول زیر انجام می‎شود:

شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   200 عامل رتبه بندی گوگل: لیست کامل عوامل رتبه بندی در 2020 کدامند؟

nkr / tkn * 100

nkr همان تعداد دفعات تکرار کلمات کلیدی در محتوا می‎باشد و tkn تعداد کل کلمات در صفحه مورد نظر است که مطابق با این فرمول، در هر ۱۰۰ کلمه، باید ۲ تا ۳  کلمه کلیدی به کار گرفته شود. در صورتی که میزان کلمات کلیدی کمتر از حد تعیین شده باشد، صفحه اهمیت و جایگاه خود را در نزد موتورهای جستجو از دست می‎دهد و اگر چگالی بیش از حد باشد، محتوا به عنوان متن اسپم شناخته شده و مشمول جریمه می‎شود.

در یک نظر سنجی دیگر از بهینه سازان و سئوکاران، میزان چگالی کلمات کلیدی بر حسب صفحه بیان شده بطوری که در هر صفحه باید ۱ تا ۳ درصد متن، از کلمات کلیدی تشکیل شده باشد. به هر حال آنچه اهمیت پیدا می‎کند، استفاده درست از کلمات کلیدی در کنار سایر عبارات می‎باشد.

اما خب گوگل پا را فراتر گذاشته بود ، حد مشخصی وجود نداشت و باز هم گوگل همه را شگفت زده کرد.
گوگل برای محاسبه این چگالی حدی تعریف نکرده بود و بر اساس تکرار رقبا این اعداد تغییر می کند و این موضوع وب مستر ها را به زحمت انداخت چرا که نمی توانند به یقین بگویند که نوشته های حاوی کلمات کلیدی چه تعدادی باید باشند و بایستی رقبا را رصد کنند و از مجموع میانگین رقبا به عددی حدودی برسند.

محاسبه چگالی کلمات کلیدی
محاسبه چگالی کلمات کلیدی

اما آنچه مسلم است اکثر کسب و کارها فشردگی بالایی در گوگل دارند و حداقل کلمات کلیدی شامل ۴ تکرار را در یک نوشته استاندارد نیاز دارند البته صحیح تر این است که درصدی بیان نماییم و مثلا اگر رقبا تکراری شامل ۵ درصد را دارند ما نباید زیر ۵ درصد تکرار داشته باشیم .
خب حالا به این حد بالا را نیز اضافه کنیم ، اما چگونه ؟
حد بالایی هم وجود ندارد و شما می توانید تا جاییکه دوست دارید تکرار داشته باشید اما اگر از حد بالای رقبا خیلی فاصله بگیرید بایستی صداقت خود را به گوگل اثبات نمایید که کار ساده ای نیست ، درواقع شما باید به گوگل که بر اساس رفتار کاربران تصمیم می گیرد اطمینان بدهید که این میزان تکرار صادقانه به فهم مخاطب کمک می کند.
اما یادمان باشد اگر در ارتباطمان صداقت نداشته باشیم به سرعت گوگل متوجه خواهد شد.

شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   گوگل سایت‌های با محتوای دزدی را نمایش می‌دهد

نتیجه گیری

همانطور که اشاره کردیم با آمدن الگوریتم هایی مانند پنگوئن و رنک برین  چگالی کلمات کلیدی شاید مانند گذشته مهم نباشد، اما هنوز هم فاکتوری موثر در سئو محتوای سایت است. با استفاده از فرمول های بالا می توانید چگالی کلمات کلیدی صفحات خود را بهینه سازی کنید. توزیع درست کلمات کلیدی در محتوا علاوه بر چراغ سبز موتورهای جستجو، رضایت کاربران را نیز برایتان به همراه خواهند داشت.

در آینده اطلاعات کاملتری در اختیار شما خوبان قرار خواهیم داد.
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.