کنیبالیزیشن Cannibalization چگونه اتفاق می افتد؟ و آیا ابزاری برای تشخیص این مشکل وجود دارد؟

مارتین اسپلیت (Google Splitt) گوگل خواسته شد تا تعریف کند که پنهان سازی محتوا چیست
گوگل می گوید محتوای متفاوت برای گوگل بات و کاربران می توانند خوب باشد
آوریل 11, 2020
گوگل یک پرونده مهم را باخت
گوگل متحمل شکست بزرگی شد – باید به ناشران فرانسوی هزینه بپردازید
آوریل 13, 2020
Show all

کنیبالیزیشن Cannibalization چگونه اتفاق می افتد؟ و آیا ابزاری برای تشخیص این مشکل وجود دارد؟

کنیبالیزیشن در سئو چیست؟

کنیبالیزیشن در سئو شاید از یک تصور غلط رایج بوجود می آید که هرچه تعداد صفحات بیشتری برای هدف قرار دادن یک کلمه کلیدی وجود داشته باشد ، بهتر می توانید برای آن کلید واژه از گوگل رتبه کسب کنید.

از این گذشته ، گوگل هرچه تعداد صفحات بیشتری از شما نشان بدهد ، احتمال دارد کلمات کلیدی شما را انتخاب کرده و رتبه SERP شما را بالا ببرد ، درست است؟

قطعا نه. این درست نیست

در حقیقت ، هدف قرار دادن یک اصطلاح خاص در چندین صفحه تقریباً همیشه اثر متضاد دارد. شما احتمالاً به ضرر سئو وب سایت خود قدم بر می دارید.یادمان باشد بسیاری از روش های قدیمی سئو منسوخ شده اند و دیگر جز ضرر چیزی برای برند ما و وب ساینمان ندارد.

دلیل آن ساده است: وقتی چندین صفحه را برای همان کلمه کلیدی رتبه بندی می کنید ، در واقع با خودتان رقابت می کنید.

در نتیجه ، هر صفحه دارای CTR ، قدرت کمتری و نرخ تبدیل پایین تر از یک صفحه تلفیقی خواهد بود.

ما این اشتباه را در سئو کنیبالیزیشن کلمات کلیدی می نامیم.

کنیبالیزیشن کلمات کلیدی چیست؟

در معنی هم کنیبالیزیشن خورده شدن گونه ای از جانداران توسط نوع دیگری از همان گونه است، که در طبیعت بسیار اتفاق می افتد مثلا ماهی های کوچکتر طعمه ماهی های بزرگتر می شوند و تا اینجا مشکلی نیست اما مسئله اینجاست که در سئو گاهی وقت ها ماهی بزرگتر طعمه ماهی بسیار کوچکتر می شود یعنی گوگل به اشتباه محتوایی را برای یک کلمه کلیدی انتخاب می کند که بسیار برای آن کلمه ضعیف است و معنای اصلی را نمی رساند و صفحه دیگری که مناسب این موضوع است در لیست نمایش داده نمی شود یا در صفحات آخر نتایج مرتبط نمایش داده می شود.

cannibalization کلید واژه به اصطلاح به این دلیل است که شما “cannibalize” کردن نتایج خود را انجام می دهید – شما در حال تقسیم CTR ، پیوندها ، محتوا و (اغلب) تبدیل بین دو صفحه هستید که باید یکی باشند.

وقتی این کار را انجام دادید ، وسعت و عمق دانش خود را به گوگل نشان نمی دهید ، و در حال بهبود قدرت سایت خود برای آن سؤال نیستید.

درعوض ، از گوگل می خواهید که صفحات خود را در برابر یکدیگر وزن کند و انتخاب کند کدام یک به نظر آنها مناسب ترین کلمات کلیدی است.

به عنوان مثال ، اگر وب سایت شما کفش می فروشد و “کفش” تنها کلمه کلیدی مورد نظر خود است ، در اصل به Google می گویید که هر صفحه بدون توجه به این که کفش های پیاده روی ، کفش تنیس ، کفش ورزشی و غیره در مورد “کفش” می باشند.

۶ اثر منفی کنیبالیزیشن کلمات کلیدی در سئوی شما

متأسفانه ، cannibalization کنیبالیزیشن کلمات کلیدی عواقب بالقوه فاجعه آمیزی برای SEO شما دارد. بسیاری از افراد مبتلا به کنیبالیزیشن کلمه کلیدی حتی نمی دانند که دچار چنین مشکلی شده اند.

آنها حتی ممکن است خوشحال باشند که یک صفحه در جایگاه پنجم و ششم برای کلید واژه های هدفمند خود قرار می گیرد ، بدون این که متوجه شود که یک صفحه معتبر احتمالاً رتبه بالاتری می تواند داشته باشد.

شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   الگوریتم فرد Fred چیست و گوگل با چه هدفی آن را بروزرسانی کرد؟

با این حال ، عواقب عملی واضح است: ترافیک سایت از دست رفته است، درنمایش صفحه اشتباه انتخاب می شود، نوسان رتبه بندی SERP و در نهایت از دست دادن فروش.

چرا؟ به دلایل زیر:

۱٫ شما در حال کاهش دادن قدرت صفحه خود هستید

به جای داشتن یک صفحه بسیار معتبر ، CTR خود را به چندین صفحه نسبتاً مرتبط تقسیم می کنید.

در اصل ، شما صفحات خود را به رقبا تبدیل کرده اید و اکنون برای بازدید صفحه و صفحات SERP می جنگید.

۲٫ شما در حال رقیق کردن لینک ها وانکرتکست های خود هستید

لینکهای برگشتی که می توانند به یک منبع اطلاعاتی تلفیقی رفته باشند ، اکنون بین دو (یا چند) صفحه تقسیم می شوند.

به همین ترتیب ، انکر تکست و پیوندهای داخلی شما بازدید کنندگان را به سمت چندین صفحه مختلف به جای یک صفحه معتبر در مورد موضوع هدایت می کنند.

۳٫ Google ممکن است صفحه مربوطه را بی ارزش کند

کلمات کلیدی یکی از اصلی ترین روش هایی است که ما به Google کمک می کنیم صفحات ما را درک کند.

اگر همه کلمات کلیدی شما یکسان هستند ، گوگل سعی می کند بفهمد کدام صفحه مناسب ترین صفحه است – و اگر محتوای شما خیلی مشابه است ، ممکن است اشتباه شود.

۴٫ شما سهم کراول شدن صفحات خود را تقسیم می کنید

سهم کراول شدن صفحات شما تعداد دفعاتی است که یک عنکبوت موتور جستجو در یک بازه زمانی مشخص وب سایت شما را کراول می کند.

داشتن چندین صفحه اختصاص داده شده به همان کلمه کلیدی باعث خزیدن و نمایه سازی صفحات مورد نیاز نمی شود. (توجه داشته باشید: سایتهای کوچک احتمالاً متوجه تفاوت نخواهند شد و یا نگرانی در مورد بودجه خزیدن آنها وجود دارد ، اما سایتهای بزرگ تجارت الکترونیکی یا فروشندگان با چندین محصول متوجه تفاوت خواهند شد.)

۵- این نشانه ای از کیفیت صفحه ضعیف است

چند صفحه هدف قرار دادن همان کلمه کلیدی به کاربران خود می گوید که محتوای شما احتمالاً با کیفیت پایین است و همچنین به گوگل سیگنال می دهد که ممکن است محتوای شما در هر صفحه با کلمات کلیدی شما مطابقت نداشته باشد.

۶٫ نرخ تبدیل شما ضعیف است

به ناچار یکی از صفحات شما بهتر از بقیه نرخ تبدیل خواهد داشت.

به جای اینکه بازدید کنندگان جدید را به آن صفحه هدایت کنید ، و آن را معتبرترین صفحه ممکن کنید ، در عوض وقتی در صفحات کمتری قرار می گیرید ، منجر به حذف پتانسیل ها می شوید.

کنیبالیزیشن را اگز در تاریخچه الگوریتم های گوگل و سئو دنبال کنیم به دلیل محتوای کمتر و رقابت آسانتر پدیده ای نو ظهور محسوب می شود و هرچه به حجم محتوا اضافه می شود احتمال این اتفاق هم بیشتر می شود.

نحوه شناسایی کنیبالیزیشن Cannibalization کلمات کلیدی

خوشبختانه ، پس از شناسایی مشکل ، رفع این مشکل آسان است.

شناسایی کنیبالیزیشن کلمه کلیدی به آسانی ایجاد یک ماتریس کلید واژه است.

به سادگی یک صفحه گسترده ایجاد کنید که تمام URL های مهم سایت شما و کلمات کلیدی مرتبط با آنها را لیست کند.

شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   5 ابزار مهم گزارش گیری سئو برای کسب و کارها

به عنوان مثال ، اگر سایت شما کفش می فروشد ، ممکن است صفحه گسترده شما چنین باشد:

نحوه شناسایی & # 038؛ Kanibalization Keyword را برای تقویت SEO خود حذف کنید
صفحات مختلف برای نمونه کنیبالیزیشن

روش دیگر ، می توانید از یک ابزار نقشه برداری با کلید واژه استفاده کنید ، که ممکن است به صورت زیر باشد:

ابزار نقشه برداری کلید واژه
نمونه کنیبالیزیشن

وقتی URL ها و کلمات کلیدی آنها را ذکر کردید ، لیست را پایین بیاورید و به دنبال هر نوشته تکراری باشید.

اگر به هر یک از نقاط – خصوصاً در صفحات اصلی – توجه داشته باشید ، احتمالاً دچار کنیبالایز شدن کلمه کلیدی هستید.

اکنون زمان آن رسیده است که آن صفحات را اصلاح کنید!

توجه داشته باشید که کنیبالیزیشن cannibalization کلمه کلیدی حتی می تواند رخ دهد اگر اطلاعات متا موجود در برچسب های عنوان شما همان کلمه کلیدی را هدف قرار دهد ، بنابراین آن ها را نیز دو برابر کنید.

اگر از یک ابزار ردیابی رتبه استفاده می کنید ، ممکن است بخواهید از این فرصت استفاده کنید تا محتوای نازک و کلمات کلیدی را به اشتباه در صفحه اشتباه جستجو کنید.

زمان خوبی است که TLC (Thought Leadership Cluster) کمی به سایت خود بدهید.

برای نمونه می توانید به تاریخچه بروزرسانی های الگوریتم های گوگل مراجعه کنید که در آن به تمام الگوریتم های دیگر گوگل لینک داده شده است و نمونه TCL محسوب می شود که نقطه مقابل مگا پست ها یا پست های آسمان خراش است.

در پست های آسمان خراش شما در یک نوشته تمام توضیحات مربوط به یک مطلب مفصل را کامل می کنید اما در پست های لیدرشیپ کلاستر شما توضیحات اندکی میدهید و باقی را در نوشته دیگری توضیح میدهید.

چگونه می توان مشکل کنیبالیزیشن Cannibalization کلمات کلیدی را حل کرد؟

چگونگی حل کردن کنیبالیزیشن cannibalization کلمه کلیدی بستگی به ریشه مشکل دارد.

بیشتر اوقات ، مسئله به سادگی حل و فصل می شود، اما در مواردی هم نه و ممکن است مجبور شوید ریدایرکت ۳۰۱s بزنید و یا صفحات فرود جدید بسازید.

در اینجا پنج راه حل ممکن ارائه شده است:

۱٫ وب سایت خود را بازسازی کنید

ساده ترین راه حل این است که اغلب معتبرترین صفحه خود را بگیرید و آن را به یک صفحه فرود تبدیل کنید که به سایر تغییرات منحصر به فرد که زیر چتر کلمات کلیدی هدفمند شما قرار دارند پیوند می یابد.

اگر به نمونه محصولات کفش خود برگردیم ، ممکن است منطقی باشد که “صفحه” را از صفحه منبع متعارف خود بسازیم و همه تغییرات خاص تر را به آن پیوند دهیم.

۲٫ ایجاد صفحات فرود

از طرف دیگر ، ممکن است فاقد صفحه فرود باشید که تمام صفحات محصول خود را در یک مکان تلفیق کند.

در این حالت ، از ایجاد صفحه فرود منحصر به فرد بهره مند می شوید تا به عنوان صفحه منبع معتبر خود خدمت کرده و به همه تغییرات خود از آنجا پیوند دهید.

در مثال ما ممکن است صفحه ای به نام “کفش های پیاده روی” و دیگری به نام “کفش ورزشی برای مردان” ایجاد شود.

۳٫ محتوای خود را غنی تر کنید

اگر صفحات شما به اندازه کافی منحصر به فرد نیستند که چندین صفحه را با همان کلمه کلیدی هدف قرار دهند ، آنها را در یک صفحه ترکیب کنید.

شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   تراکم کلمات کلیدی و تاثیر آن بر سئو کلمات

این فرصتی است که دو صفحه زیر نظر را در پیش بگیرید و آنها را به یک منبع معتبرتر تبدیل کنید. همچنین ممکن است مشکلات محتوای نازک را حل کند.

۴٫ یافتن کلمات کلیدی جدید

سرانجام ، اگر قبلاً از صفحات بسیار متنوع و پر محتوا برخوردار شوید و تنها چیزی که وب سایت شما از آن رنج می برد استراتژی کلمات کلیدی ضعیف برنامه ریزی شده است ، شاید تنها کاری که باید انجام دهید پیدا کردن کلمات کلیدی جدید است.

فقط مطمئن شوید که کلمات کلیدی شما محتوای صفحه شما را به طور دقیق توصیف می کنند.

۵- از تغییر مسیر ۳۰۱ استفاده کنید

اگرچه من معمولاً از استفاده بیش از حد از ۳۰۱ را توصیه نمی کنم اما اگر از قبل چندین صفحه را با همان شرایط رتبه بندی کنید ، ممکن است لازم باشد این را انجام دهید.

استفاده از ریدایرکت ۳۰۱s به شما امکان می دهد تا محتوای پیوست شده خود را با پیوند دادن تمام صفحات کمتر مرتبط به یک نسخه معتبرتر ، ادغام کنید. یعنی اینکه باید صفحاتی که با کلمات کلیدی مشابه سئو شده اند و را ابتدا شناسایی کنیم و در مرحله بعد صفحات ضعیفتر که در نتایج جستجوی گوگل ضعیفتر هستند را حذف می کنیم و لینک انها را به صفحه قویتر منتقل می کنیم البته با رعایت قوانن گوگل برای انتقال همه اعتبار صفحه به صفحه جدید و با این کار پدیده کنیبالیزیشن را کنترل می کنیم.

با این حال توجه داشته باشید که این تاکتیک فقط برای صفحات با محتوای مشابه و آن دسته از عبارات کلیدی یکسان مناسب است.

این پنج راه حل اکثر مواردکنیبالیزیشن cannibalization با کلمات کلیدی را برطرف می کند .

اما اگر یک وب سایت تجارت الکترونیکی را مدیریت می کنید ، باید به دقت توجه کنید که چگونه CMS شما محصولات را با اندازه و رنگ متغیر تفکیک می کند.

برخی از برنامه های CMS برای هر تنوع محصول صفحات جداگانه ای ایجاد می کنند.

اگر CMS شما اقدام به سازماندهی محصولاتی از این قبیل می کند ، باید یا برچسب های robots.txt یا <meta name = “robots” محتوا را از ایندکس کردن صفحات محدود کنید ، یا باید از URL های متعارف برای ادغام سیگنال های پیوند برای این موارد استفاده کنید. محتوای تکراری

نتیجه

کنیبالیزیشن کلمه کلیدی امروزه بیشتر از گذشته شایع است.

از قضا ، قربانیان آن معمولاً وب مسترهایی هستند که اهمیت SEO را برای تجارت خود تشخیص می دهند ، اما در حالی که آنها قصد بهینه سازی سایت خود را دارند ، آنها کاملاً درک نمی کنند که چگونه به زبان گوگل صحبت کنند.

خوشبختانه ، اگر وب سایت شما می تواند کلمات کلیدی مورد نظر خود را cannibalize کند ، راه حل ها به سختی نتیجه نمی گیرند ، راه حا ها ساده است و خسارت دائمی نیست.

اگر نوشته ما برای شما مفید بود می توانید به صفحه اینستاگرام ما سری بزنید، حتما مطالب مفید دیگری در این زمینه خواهید یافت که برای شما جذابیت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.