html5 چیست ؟ و طراحی سایت با آن چه مزیتی دارد؟

طراحی سایت ریسپانسیو شرکت بازرگانی تیبا
طراحی سایت شرکت بازرگانی تیبا
فوریه 23, 2014
تماس با ما
مارس 2, 2014
Show all

html5 چیست ؟ و طراحی سایت با آن چه مزیتی دارد؟

ماجرا از آنجا آغاز شد که شرکت ادبی با گوگل و اپل بر سر فلش پلیر درگیر شد ، گوگل رسما از سال ۲۰۱۱ اعلام کرد که از HTML5 در دستگاه های اندروید خود استفاده خواهد کرد و استیو جابز هم در سال ۲۰۱۲ از فلش پلیر و شرایط شرکت ادبی ابراز نارضایتی کرد و حمایت خود را از HTML5 اعلام نمود و هنوز هم در دستگاه های اپل مشکل فلش پلیر وجود دارد .

طراحی سایت - html5

طراحی سایت – html5

HTML5 اگر چه بین طراحان سایت و بهینه سازان سایت مدت ها است که شناخته شده است اما  از زمانی معروف شد که استیو جابز در نامه خود با عنوان  ” تاملی در فلش ” در سال ۲۰۱۰ از آن نام برد ، که در آن  نتیجه گرفته شده بود که «برای مشاهده ویدئوها یا استفاده از هرگونه محتوی در وب، دیگر نیازی به استفاده از Flash نیست.» و«استانداردهای باز جدید، که در دوره ابزار همراه ایجاد شده‌اند، پیروز خواهند شد.» در جریان رسانه،HTML5 را بر سر زبان‌ها انداخت. این موضوع یک مناظره را در بین حلقات توسعه دهندگی وب برانگیخت، که در آن برخی پیشنهاد دادند که درحین این که HTML5 افزایش عملکرد را فراهم می‌آورد، توسعه دهندگان باید تفاوت پشتیبانی مرورگرها از قسمت‌های مختلف استاندارد را، هم چون دیگر تفاوت‌های عملکرد بین HTML5 و Flash، در نظر بگیرند.

HTML5 یا اچ تی ام ال ۵ در واقع نسخه پنجم HTML جهت تولید محتوای وب است که قابلیتهای بسیاری را در خود دارد و یکی از مهمترین آنها ایجاد انیمیشن در صفحات وب است بطوری که  از جدیدترین فناوری‌های چند رسانه‌ای پشتیبانی کند در حالی که هم به راحتی توسط انسان‌ها قابل خواندن باشد وهم به طور مداوم توسط رایانه‌ها و دستگاه‌ها (مرورگرهای وب، تجزیه کننده‌ها و غیره) قابل درک باشد.

شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   طراحی سایت بهاره رئیسی - نقاش

اما HTML5 که رقیب فلش محسوب می شود چه مزیتی بر فلش در طراحی سایت دارد ؟

بزرگترین مزیت HTML5 که بار بزرگی را از دوش توسعه دهندگان وب و بهینه سازان وب برداشته است این است که جستجوگر ها بویژه گوگل از متنهای داخلی انیمیشنهای انها حمایت و پشتیبانی می کنند و این به این معنی است که شما هم می توانید تصاویر متحرک همراه با صدا و موسیقی داشته باشید و از طرف دیگر جستجوگر ها پیامهای شما را آنالیز می کنند در حالیکه در فلش تمام اینها یعنی تصاویر و صدا و موسیقی و …به صورت یک پکیج نفوذ ناپذیر عرضه می شود که البته جستجو گر ها هم علاقه ای به آنالیز آنها ندارند .

البته قابلیتهایی در  فلش وجود دارد که به زعم بعضی این دو یعنی فلش و HTML5 هیچ گاه با یکدیگر قابل مقایسه نیستند و اگر چه که HTML5 انیمیشن تصاویر را پشتیبانی می کند اما به به تنهایی نمی‌تواند برای انیمیشن و تعامل کاربر مورد استفاده قرار بگیرد (حتماً باید با CSS3 و Javascript تکمیل شود).

با اینکه HTML5 محبوبیت کاربران و طراحان وب است اما هنوز محبوبیت بازار را به طور کامل بدست نیاورده و هنوز هم فلش در دنیای انیمیشن بازی ها یکه تازی می کند .

در زیر ۳ وب سایت برتر HTML5 را به شما معرفی می کنیم تا زیبایی حرکت و انیمیشن را در این نوع طراحی سایت ببینید :

سایتهای زیر از طرف  وب سایت اووواردز ( یا سه دبلیو – نماد آدرسهای اینترنتی ) انتخاب شده اند

طراحی سایت اچ تی ام ال 5 HTML5

طراحی سایت اچ تی ام ال ۵ HTML5

http://soniaby.com/en/looks

طراحی سایت اچ تی ام ال 5 HTML5

طراحی سایت اچ تی ام ال ۵ HTML5

http://lagier-kevin.com/#100ansdetour

طراحی سایت اچ تی ام ال 5 HTML5

طراحی سایت اچ تی ام ال ۵ HTML5

http://pitch.csspiffle.com/

شاید این پست هم برایتان جالب باشد :   گوگل سایت‌های با محتوای دزدی را نمایش می‌دهد

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.